Dotyczy ona przede wszystkim „filozofii kolekcjonowania", definiuje i porządkuje podstawowe pojęcia, wyjaśnia mechanizmy kreowania mód i windowania cen, opisuje motywacje kolekcjonerów.
Jerzy Stelmach jest profesorem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, autorem cenionych publikacji dotyczących m.in. filozofii prawa. Jest także kolekcjonerem sztuki, zamieszczone w książce reprodukcje świadczą o klasie jego zainteresowań.
To recepta na sukces, jak być podmiotem na rynku sztuki. Jak szukać i znajdować skarby powszechnie niedostrzegane. Z lektury dowiadujemy się, jak ważna może być pasja kolekcjonerska w życiu każdego współczesnego człowieka. Prawdziwy kolekcjoner to człowiek odważny, twórczy, budujący zbiór na własną odpowiedzialność (bez doradców z zasady koniunkturalnych). Rasowy kolekcjoner odrzuca obowiązujące hierarchie, kanony czy rankingi, potrafi docenić rzeczy pominięte i wykluczone. To wreszcie ktoś, kto skutecznie omija ceny „brane z powietrza".
Prof. Jerzy Stelmach jako pierwszy już w latach 90. postawił problem patologii na krajowym rynku sztuki, zwłaszcza fikcyjnych cen podawanych po aukcjach. Mylą one nabywców, w tym inwestorów. Informował też w prasie o pladze falsyfikatów.