Zdecydowana większość giełd na rynkach wschodzących nie może zaliczyć minionego tygodnia do udanych – akcje na prawie wszystkich rynkach taniały. Podobna tendencja panowała też na innych światowych parkietach, a w ciągu tygodnia amerykański wskaźnik S&P 500 stracił 0,5 proc. Pewną nadzieję dają piątkowe zwyżki, które można było zaobserwować na wielu rynkach. Dzięki temu zwiększyły się szanse na dobry początek tygodnia.
Spośród europejskich rynków wschodzących najgorzej zachowywały się akcje na rosyjskiej giełdzie. W ciągu tygodnia indeks RTS stracił 4,7 proc. Największe spadki odnotowano w miniony wtorek, kiedy rosyjski indeks spadł o ponad 5 proc., do poziomu najniższego od blisko dwóch lat. W drugiej części tygodnia RTS wspierała drożejąca ropa, której cena rosła po informacji o podpisaniu umowy ws. budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce. Zła passa rosyjskiego rynku trwa już od maja. Od tego czasu RTS stracił ok. 30 proc. – Rosyjski rynek jest zdominowany przez inwestorów, którzy zamierzają zam-knąć na nim swoje pozycje – powiedział agencji Bloomberg James Beadle, szef Pilgrim Asset Management w Moskwie.
Znacznie taniały również akcje na rumuńskiej giełdzie, która od początku roku straciła ponad 40 proc. Na tym tle nieco lepiej wypadł WIG20, wskaźnik największych polskich firm.
Trzeci spadkowy tydzień z rzędu zaliczyły chińskie giełdy. Shanghai Composite stracił w minionym tygodniu blisko 2 proc. Według zarządzających aktywami na chińskim rynku wysokie koszty paliwa, które utrzymują się na światowych rynkach, negatywnie wpłyną na marże wielu firm, co odbija się już m.in. na wycenach spółek transportowych.
Dobry tydzień mają za sobą natomiast inwestorzy kupujący akcje brazylijskich spółek. Bovespa zyskała minionym tygodniu 3 proc. Największy tygodniowy wzrost od trzech miesięcy był możliwy dzięki spadkowi inflacji wywołanemu obniżeniem cen żywności. Odwrotnie niż na większości giełd sytuacja na brazylijskim rynku pogorszyła się w piątek, gdy ceny surowców spadły, a bank inwestycyjny JP Morgan wydał zalecenie sprzedaży akcji spółek wydobywczych. Dla innych rynków z regionu miniony tydzień nie okazał się tak dobry, a indeksy w Chile i Meksyku spadały.