Zdaniem prezydenta szczytu klimatycznego COP 14 na towarzyszącej szczytowi konferencji o czystych technologiach węglowych i jądrowych w Będlewie („Rz” jest jej patronem) najważniejsze jest, że stworzyliśmy bazę do dyskusji, która potrwa jeszcze kilka dni.

Jego zdaniem dyskusja w Poznaniu pomaga w bardzo ważnej dyskusji o stanie polskiej energetyki i latach zaniedbań w jej modernizacji.

– Przez 10 lat zmodernizowaliśmy 8 proc. mocy, to zdecydowanie za mało. Potrzebujemy strategii energetycznej na najbliższych 30 lat, a najważniejsze pytanie brzmi, jak te inwestycje optymalizować - mówił Nowicki.

Jego zdaniem w polityce tej trzeba obliczyć możliwości i tempo rozwoju zarówno konwencjonalnych elektrowni węglowych (nowoczesnych, niskoemisyjnych, redukujących CO2 o jedną trzecią), spalania w czystym tlenie, zgazowanie węgla i czyste technologie węglowe (w tym CCS - wychwytywanie i magazynowanie CO2).

- Do tego trzeba dołożyć jeszcze możliwości odnawialnych źródeł energii i atomu, zadać sobie pytanie, kiedy może on realnie powstać i jakie może pokryć zapotrzebowanie - powiedział Nowicki. – Dopiero kiedy to wszystko policzymy, rząd wybierze optymalną drogę. Ale do pełnej analizy jeszcze nam daleko.