To nic, że hybrydy i auta elektryczne są trudno dostępne, droższe niż zwykłe samochody, mają gorsze osiągi i nadają się raczej na krótkie wycieczki, a nie na dłuższą podróż. To nic, że prawdopodobnie użytkowanie aut w pełni elektrycznych wcale nie będzie dużo tańsze niż spalinowych, a nawet są wątpliwości, czy rzeczywiście przyczynią się one do zmniejszenia zanieczyszczenia atmosfery (prąd do akumulatorów produkują przecież „brudne” elektrownie). Ta miłość jest ślepa. Amerykanie chcą być ekologiczni. I muszą, bo oszczędzać trzeba, a bez samochodu trudno wyobrazić sobie życie. – To część amerykańskiego snu o wolności i bogactwie. Samochód jest tego częścią – tłumaczy prof. Michael Dear z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Prezydent Obama już obiecał, że za nieco ponad pięć lat po drogach USA będzie jeździć co najmniej milion elektryczno-spalinowych hybryd i aut w pełni elektrycznych. Dla porównania dziś na całym świecie zarejestrowano mniej więcej pół miliona samochodów hybrydowych.
Prym wiodą Stany Zjednoczone – tu jeździ ponad 60 proc. wszystkich pojazdów tego typu zarejestrowanych na całym globie. Druga Japonia może pochwalić się zaledwie 17 proc. Kolejne kraje na tej liście (m. in. europejskie) to zaledwie kilka procent światowego udziału. Ale specjalnych powodów do satysfakcji Amerykanie nie mają. Dziś muszą wybierać – albo auto ekologiczne, albo amerykańskie. Najlepiej sprzedające się hybrydy są produkowane przez Toyotę (Prius, Camry i Lexus) oraz Hondę (Civic).
Do porzucenia paliwożernych SUV i pikapów skłania oczywiście kryzys i ceny benzyny. Do mniejszych samochodów przesiadają się najszybciej mieszkańcy dużych miast. Fenomenem jest Kalifornia. Prawie co setny pojazd w San Francisco to hybryda. Ale są też takie stany jak Floryda, gdzie sam widok minisamochodu, niekonieczne elektrycznego, budzi sensację.
[srodtytul]Bo benzyna była za droga[/srodtytul]
Amerykanie mają zresztą już za sobą wcześniejsze – nieudane – doświadczenia z ekologicznymi samochodami. W 1996 roku General Motors zaprezentował model EV1 – pierwszy współczesny amerykański pojazd elektryczny. Oferowany był wyłącznie w Kalifornii i Arizonie. Zainteresowanie nie było duże (wyprodukowano ok. 1,1 tys. egzemplarzy), a w dodatku akumulatory przegrzewały się w upalnym klimacie. Po trzech latach produkcję wstrzymano, a po kolejnych trzech zebrano wszystkie EV1 i... dokładnie zniszczono. Tylko kilka sztuk trafiło do muzeów.