W komentarzu do ubiegłorocznego rankingu zwracaliśmy uwagę, że płynność na rynkach finansowych staje się coraz mniejsza. Nikt jednak nie mógł wtedy przewidzieć, że wskutek szoku po upadku Lehman Brothers jesienią 2008 r. finansowanie międzybankowe całkowicie ustanie, i to na kilka tygodni. Dzięki błyskawicznemu uruchomieniu pakietów pomocowych oraz działaniom amerykańskiego i europejskich banków centralnych na rzecz aktywowania płynności udało się uratować system finansowy przed upadkiem. Okazało się jednak, że świat nie uniknie recesji. I to najpoważniejszej od czasów II wojny światowej.
Zwiększający się poziom ryzyka w systemie finansowym, a także rosnące obawy przed poważną recesją gospodarczą spowodowały wycofanie kapitału z rynków kapitałowych, w szczególności z rynków rozwijających się, na których indeksy giełdowe spadły o 30 – 60 proc. Dotknęło to przede wszystkim kraje Europy Środkowej z powodu ich wysokiego zadłużenia, silnego uzależnienia od eksportu oraz nadmiernego ryzyka kursowego. Dotyczyło to w szczególności krajów nadbałtyckich, Węgier, Rumunii i Ukrainy. Po załamaniu gospodarczym Islandi, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Unia Europejska podjęły decyzję o przyznaniu pomocy finansowej najbardziej narażonym na odpływ kapitałów krajom Europy Środkowej i Wschodniej.
[srodtytul]Ryzyka różnego typu[/srodtytul]
Istnieje zasadnicza różnica między kryzysem w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii a kryzysem w Europie Środkowej i Wschodniej. Za amerykańskie i brytyjskie załamanie odpowiadają instytucje finansowe. W Europie Środkowej i Wschodniej zwiększony poziom ryzyka w systemie finansowym został spowodowany przez zachodnie banki matki oraz realne problemy poszczególnych gospodarek. Pomimo niewielkiej ekspozycji środkowoeuropejskich banków na aktywa o podwyższonym ryzyku, podatność sektora na zagrożenia była i nadal pozostaje wysoka. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka.
- W większości krajów pogorszył się wskaźnik relacji kredytów do depozytów. Boom kredytowy w krajach Europy Środkowej i Wschodniej był bowiem finansowany głównie przez banki matki z Europy Zachodniej.