Regulacja BSA: Komisja Europejska ma zastrzeżenia, UKE jest zdziwione

Publikacja: 24.06.2010 01:01

Komisja Europejska

[link=http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/10/804&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en]poinformowała dzisiaj[/link] o wystosowaniu pod adresem Polski zastrzeżeń (ang.

letter of formal notice

) do trybu ustalania stawek na hurtowe produkty szerokopasmowe w sieci

Telekomunikacji Polskiej

, jakie obowiązują w efekcie zawarcia w ubiegłym roku porozumienia między polskim regulatorem a polskim operatorem.

 

Zdaniem Komisji UKE nie przeprowadził ani rynkowych konsultacji na polskim rynku, ani nie konsultował decyzji z Komisją Europejską. Zdaniem Komisji Artykuł 7 dyrektywy ramowej nakłada na krajowych regulatorów obowiązek przedstawienia projektu decyzji, który Komisja ma prawo skomentować.

 

12 kwietnia br. na wniosek Telekomunikacji Polskiej UKE wydało decyzję zmieniającą warunki dostępu telekomunikacyjnego w zakresie usług dostępu szerokopasmowego, czyli nową ofertę BSA. W tej decyzji UKE zatwierdził sztywne stawki na hurtowe usługi BSA oraz ustalił zasadę testów na zawężanie ceny usług detalicznych i zawężania marży na usługach hurtowych przez TP. Dzięki temu narodowy operator unika mechanizmu automatycznego ustalania stawek hurtowych na BSA, jako 49 proc. ceny odpowiadającej oferty detalicznej. Według TP nowa zasady poprawia pozycję konkurencją na rynku usług dostępu do internetu.

 

KOMENTARZ

Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Jeszcze dziś rano uzgodniliśmy z Komisją Europejską, że kiedy będziemy za tydzień składać jednolitą ofertę ramową, to od razu notyfikujemy wszystko, i że tym samym nie ma potrzeby wszczynać tego postępowania. Nie rozumiem działania Komisji. Zaznaczyć należy, że to pełzające rozszerzanie kompetencji przez KE akceptujemy poprzez notyfikację naszych decyzji tylko dla dobra rynku i dla dobra stabilności regulacji. Nie podzielamy poglądu Komisji co do jej prawa ingerencji w działania regulatorów krajowych. W jednym z ostatnich wyroków NSA (w pełnym składzie uznał), że obowiązek z art. 43 ust.1 Prawa telekomunikacyjnego, czyli oferta ramowa, nie należy do obowiazków regulacyjnych. Z tego wniosek, że nie podlega notyfikacji. Chcieliśmy uniknąć kolejnej wojny z Komisją, więc zgodzilismy się ją notyfikować i oto efekt naszej otwartości.

Komisja Europejska

[link=http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/10/804&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en]poinformowała dzisiaj[/link] o wystosowaniu pod adresem Polski zastrzeżeń (ang.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Patronat Rzeczpospolitej
Naukowcy też zadbają o bezpieczeństwo polskiego przemysłu obronnego
Ekonomia
E-Doręczenia: cyfrowa przyszłość listów poleconych
Patronat Rzeczpospolitej
Silna gospodarka da Polsce bezpieczeństwo
Ekonomia
Sektor farmaceutyczny pod finansową presją ustawy o KSC
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Ekonomia
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę