O preferencyjny kredyt mogą się starać studenci i doktoranci wszystkich uczelni, o ile rozpoczną studia przed ukończeniem 25. roku życia. Jego maksymalna wysokość to 600 zł miesięcznie. Mniej zamożni mogą się starać o 400 zł miesięcznie.
Pieniądze są wypłacane przez 10 miesięcy w roku. Można je otrzymywać przez cały okres studiów, ale nie dłużej niż przez sześć lat (cztery lata w przypadku studiów doktoranckich). Warunkiem jest zachowanie przez cały ten okres statusu studenta. Od nowego roku akademickiego dwa razy w roku trzeba będzie okazywać w banku ważną legitymację studenta lub doktoranta.
Spłata kredytu rozpoczyna się dwa lata po ukończeniu edukacji i trwa dwukrotnie dłużej niż okres wypłaty rat. Tak więc w przypadku typowych pięcioletnich studiów spłata zobowiązania wobec banku potrwa aż 10 lat. Nowością wprowadzoną w tym roku akademickim jest możliwość wnioskowania o roczną przerwę w spłacie.
[srodtytul]Jest tanio, może być jeszcze taniej[/srodtytul]
Podstawową zaletą kredytów studenckich jest ich bardzo niska cena. W czasie studiów i w okresie karencji w spłacie są one nieoprocentowane. Później odsetki odpowiadają połowie stopy redyskontowej NBP. Obecnie wynosi ona 3,75 proc., a więc kredyt jest oprocentowany na 1,875 proc. w skali roku.