Główne problemy operatorów usług mobilnych
Liczba smartfonów i urządzeń z dużymi ekranami wzrasta coraz szybciej. Przewiduje się, że w okresie od 2010 r. do 2015 r. liczba inteligentnych terminali może wzrosnąć 18-krotnie. Nowe urządzenia będą mieć duży wpływ na przepustowość sieci oraz wymagania w zakresie sygnalizacji.
W związku z tym operatorzy usług mobilnych muszą zwiększyć pojemność swych sieci przez zwiększenie liczby stacji oraz wdrożenie najnowszych technologii, takich jak LTE. Posunięcia te mogą jednak powodować powstanie nowych problemów takich, jak zwiększenie kosztów eksploatacji, wynajmu miejsca na stacje bazowe, kosztów zasilania i prac budowlanych, a ponadto zwiększą złożoność zarządzania siecią.
Głównymi składnikami kosztów TCO (ang. total cost of ownership) są prace budowlane, wynajem lokalizacji i przesyłanie danych. Oznacza to, że operatorzy mogą uzyskać znaczne oszczędności przez zmniejszenie lub ograniczenie ilości miejsca zajmowanego przez stację oraz obniżenie kosztów eksploatacji sieci.
Jeśli chodzi o potrzeby w zakresie pojemności sieci, to nie rozkładają się one równomiernie. Niektóre stacje bazowe są bardziej obciążone bezprzewodową transmisją danych niż inne, a ponadto - w oczywisty sposób - występuje zróżnicowanie obciążenia w zależności od rejonu geograficznego. Dlatego potrzebne będą zróżnicowane i elastyczne rozwiązania zwiększające pojemność sieci. Skuteczne zarówno na obszarach o dużej gęstości bezprzewodowego ruchu przesyłania danych, jak i na obszarach wiejskich o małym obciążeniu.