Szklany ekran walczy o pasma z internetem
Magdalena Wierzchowska
Do wyboru jest kilkadziesiąt kanałów TV lub więcej bezprzewodowej sieci. Rusza bitwa o częstotliwości. Telewizje, takie jak Polsat czy TVN, przejdą na nadawanie cyfrowe w lipcu przyszłego roku. Ta rewolucja w nadawaniu dla Kowalskiego oznacza po prostu zakup dekodera lub telewizora. Dla trzech największych stacji telewizyjnych, mających łącznie 90 proc. udziałów w rynku reklamowym, i trzech platform satelitarnych to wzmocnienie konkurencji na rynku. To jednak nie wszystkie skutki. Przejście na „cyfrę" uwolni też sporo częstotliwości cennych dla nadawców i teleoperatorów. Ich przeznacznie jest już wstępnie określone, ale debata o ostateczny podział rzadkiego dobra właśnie się zaczyna.
http://teleinformatyka.pb.pl/2559440,39337,szklany-ekran-walczy-o-pasma-z-internetem (dostęp płatny)
[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]
Jak smartfony wykradają dane z książki adresowej
Piotr Kościelniak
Kolejny skandal dotyczący prywatności w Internecie. Aplikacje na komórki kopiują informacje o kontaktach użytkowników. Bez ich wiedzy. Imiona, nazwiska, numery telefonów, adresy, adresy e-mail znajomych – wszystko, co znajduje się w książkach adresowych smartfonów, jest kopiowane i wysyłane na internetowe serwery twórców aplikacji. Sprawa wydała się, gdy jeden z użytkowników iPhone'a firmy Apple odkrył, że aplikacja Path skopiowała wszystkie jego kontakty.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1122418_Jak_smartfony_wykradaja_dane_z_ksiazki_adresowej.html
(dostęp płatny)
Biurokracja odstrasza część przedsiębiorców od dotacji z Unii
Artur Osiecki
Firmy do starania się o granty z programu „Innowacyjna gospodarka" zniechęca głównie biurokracja i długie procedury. „Innowacyjna gospodarka" to główne źródło dotacji dla firm. Dotychczas zawarły one 7790 umów o dofinansowanie. Przedsiębiorcy aktywnie ubiegają się o te pieniądze, ale wskazują też na utrudnienia.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1122501_Biurokracja_odstrasza_czesc_przedsiebiorcow_od_dotacji_z_Unii.html
(dostęp płatny)
W sieci bez monitoringu
Barbara Szymańska
Nadzór nad wymianą plików jest sprzeczny z unijnymi przepisami System filtrowania informacji może naruszać prawa internautów Wyrok Trybunału ma znaczenie w sprawie ACTA. Dostawca Internetu nie może kontrolować użytkowników sieci, którzy ściągają nielegalne pliki. Wprowadzenie systemu filtrowania obejmującego wszystkich użytkowników, który ma zapobiec bezprawnemu ściąganiu plików, jest niezgodne z prawem UE – orzekł wczoraj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1122408_W_sieci_bez_monitoringu.html
(dostęp płatny)
Atak SMS-owych naciągaczy
MK
Oszuści w sprytny sposób próbują wyłudzić pieniądze. Proszą o doładowanie konta na komórce. „Mamo, kup mi kartę za 50 zł od plusa i wyślij kod na ten numer. Piszę od kolegi, bo zepsuł mi się telefon" – taki SMS otrzymał nasz redakcyjny kolega. Próbował oddzwonić pod numer, z którego przyszła wiadomość, ale nikt nie podnosił słuchawki. – Ani nie jestem mamą, ani nie mam syna – dziwił się odbiorca wiadomości. I nabrał podejrzeń. Policjanci nie mają wątpliwości: – To próba wyłudzenia pieniędzy.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1122360_Atak__SMS-owych_naciagaczy.html
(dostęp płatny)
Dzwonisz pod 112? To dzwoń dalej
Izabela Kraj
Numer interwencyjny 112 nie zadziała na Euro tak, jak w całej Europie. Ratusz: – Nie można się spieszyć. Zbudowane za 40 mln zł przy ul. Marynarskiej Centrum Zarządzania Kryzysowego miało w pełni ruszyć przed Euro 2012. Ale są kłopoty, od miasta niezależne. Budynek przy Marynarskiej już nazywa się miejskim małym „pentagonem". Wyposażone jest w nowoczesny sprzęt, komputery, ortofotomapy, z których po zbliżeniu można np. wyczytać, kto jest właścicielem nieruchomości. Funkcjonuje system powiadamiania o lokalizacji tramwajów pozwalający szybko zorientować się, gdy jest awaria (co minutę na ekranie pojawia się sygnał ruchu pojazdu).
http://archiwum.rp.pl/artykul/1122366_Dzwonisz_pod_112_To_dzwon_dalej.html
(dostęp płatny)