-Prywatyzacja Telekomunikacji Polskiej w latach 90. skomplikowała sytuację. W ziemi znajdują się kanały ciepłownicze, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, gazowe, energetyczne, wodociągowe, ale również telekomunikacyjne. Każde medium ma innego właściciela. Powoduje to duży stopień skomplikowania.
Sposób w jaki przeprowadzono prywatyzację Telekomunikacji Polskiej spowodował, że każda firma na potrzebnych odcinkach budowała własną kanalizację. Jako państwo ponieśliśmy więc większe straty z tego powodu, niż wyniosły zyski z prywatyzacji TP. W niektórych miejscach chodniki wyglądają, jak aleje gwiazd usiane studniami operatorów. Samorządy nie miały powodów, by zajmować się organizowaniem tej „części gminy”. Nie miały nigdy w swych zasobach kadrowych specjalistów od telekomunikacji, bo zwyczajnie nie byli potrzebni.
Megaustawa nie zmienia tego stanu rzeczy, ale pozwala samorządom zainteresować się tą sferą (a czasami wręcz nakazuje). Powrót do stanu sprzed prywatyzacji TP nie jest co prawda możliwy, ale fakt, że gmina może się poczuć gospodarzem na swoim obszarze również w tym zakresie, to dobry kierunek działań.
Wierzę, że samorządy na nowych obszarach, gdzie budują infrastrukturę będą równolegle z drogami budowały gminną kanalizację teletechniczną tam, gdzie będzie ona w przyszłości wykorzystywana. Z kilku powodów.
Po pierwsze, że to taniej budować kanalizację teletechniczną razem z budową drogi. Po drugie, z sensem zaplanowana taka inwestycja szybko się zwróci. Gmina jest bowiem neutralna w rywalizacji operatorów i będzie się kierować dobrem własnym (to jest społeczności gminy czyli de facto mieszkańców) i udostępniać kanalizację wszystkim zainteresowanym: operatorom telekomunikacyjnym, telewizjom kablowym, wodociągom do realizacji systemu pomiarów, itp.
Na pytanie, czy samorządy są do tego przygotowane należy odpowiedzieć negatywnie. Na to potrzeba czasu by stworzyć kadrę, by zmienić sposób myślenia i traktować telekomunikację tak jak każdą inna infrastrukturę, a nie jako coś na czym zależy tylko rynkowym graczom telekomunikacyjnym i ich klientom. Bo klient telekomunikacyjny, to również a może przede wszystkim mieszkaniec gminy. Telekomunikacja jest tak samo ważnym środkiem infrastrukturalnym, miastotwórczym, cywilizacyjnym, jak drogi, kanalizacja wodociągowa, gazociągi itp.