Ustawa o OZE otworzy rynek dla telekomów i IT
Magdalena Wierzchowska
Rząd zaproponował niedawno poprawiony projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Ustawa wprowadza zachęty dla zwykłych obywateli oraz małych i średnich firm do instalowania paneli fotowoltaicznych lub wiatraków. Jednak aby Kowalski mógł się przyłączyć do sieci, musi mieć specjalny „inteligentny" licznik. — Inwestycje w same inteligentne liczniki można szacować na 1 mld zł rocznie. Do tego dochodzi kolejny 1 mld zł rocznych wydatków na usługi telekomunikacyjne, aplikacje i wyposażenie, takie jak routery, okablowanie czy centra danych — mówi Jarosław Tworóg z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT), zrzeszającej telekomy i producentów sprzętu. Ale najlepszy biznes to instalowanie paneli fotowoltaicznych i wiatraków. Zdaniem KIGEiT, pochłonie co roku kolejne 2 miliardy, i to euro, a nie złotych.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=131427# (dostęp płatny)
[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]
Play walczy o uczniów Internetem w tablecie
Urszula Zielińska
P4, operator sieci Play, zaczął batalię o studentów i pierwszoklasistów, mocniej wchodząc w dystrybucję laptopów i tabletów. Wbrew przewidywaniom internautów operator sieci Play nie przedstawił wczoraj nowej oferty prepaid. Za to zapowiedział start kampanii reklamowej nowej oferty mobilnego dostępu do Internetu. Chce nią powalczyć o portfele studentów i rodziców.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1162146_Play_walczy_o_uczniow_Internetem_w_tablecie.html (dostęp płatny)
Radio ważne, ale sieć i komórki zmieniły rynek
Magdalena Lemańska
Nawet nastolatki szukające muzycznych inspiracji głównie na YouTubie jako drugie źródło wciąż wymieniają stacje radiowe. Nagrania częściej kupują już jednak przez komórki niż na płytach. Aż połowa przebadanych przez Nielsena Amerykanów przyznaje, że mimo szybkiego rozwoju Internetu nową muzykę odkrywa dzięki stacjom radiowym.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1162145_Radio_wazne_ale_siec_i_komorki_zmienily_rynek.html (dostęp płatny)
Ruszył przetarg na pasmo LTE
Urszula Zielińska
Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił długo oczekiwany przetarg na częstotliwości 1800 MHz.To takie samo pasmo jak to, które grupa Zygmunta Solorza-Żaka (Polkomtel, Cyfrowy Polsat i NFI Midas) wykorzystuje dla usług ultraszybkiego mobilnego Internetu w technologii LTE. Teoretycznie więc na polskim rynku komórkowym, dzięki rozpoczętej procedurze, konkurenci mogą wprowadzić własną ofertę Internetu w tej technologii.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1162144_Ruszyl_przetarg__na_pasmo_LTE.html (dostęp płatny)