15 grudnia PKO BP rozpocznie testy płatności mobilnych z udziałem wybranej grupy klientów, a miesiąc później, 15 stycznia, usługa będzie dostępna dla wszystkich — wynika z naszych informacji. Nie tylko dla klientów banku. Aplikację, która zmienia komórkę w narzędzie płatnicze, będzie mógł ściągnąć każdy zainteresowany. Jeśli ma konto w PKO BP, wtedy program wgrany na telefon będzie połączony z rachunkiem bieżącym (Inteligo zostanie zintegrowane z systemem później). Jeśli nie, to aplikacja będzie pełnić funkcję wirtualnej portmonetki czy karty przedpłaconej, którą trzeba zasilać w pieniądze przele wami.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=134119# (dostęp płatny)
Komórka w roli karty
Eugeniusz Twaróg
Płatności komórkowe najpopularniejsze są w Afryce, a szczególnie w Kenii, gdzie pieniądze przy użyciu telefonu wysyła, wypłaca 85 proc. posiadaczy komórek. System jest prosty i opiera się na przelewach esemesowych. Powstał z potrzeby, ponieważ w kraju działa raptem kilkaset bankowych oddziałów, a ludzie muszą wymieniać się pieniędzmi. W Polsce system się nie przyjął, pomimo podejmowanych lata temu prób — infrastruktura bankowa jest u nas znacznie bogatsza — ale nie brakuje amatorów płacenia komórką. Praktycznie w każdym większym mieście można kupić bilet za pomocą esemes, albo dzięki specjalnej aplikacji.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=134122# (dostęp płatny)
E-pigułka z nadajnikiem
Piotr Kościelniak , Nowa generacja cyfrowych tabletek pozwoli na skuteczniejsze leczenie zapominalskich pacjentów. Niewielki układ scalony schowany w pigułce umożliwia lekarzom śledzenie, czy pacjent stosuje się do ich zaleceń. Specjalista zobaczy, kiedy pacjent łyknął lek, czy rzeczywiście podejmuje aktywność fizyczną, jakie ma ciśnienie krwi i tętno. Pierwsze takie leki już są testowane.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1166526_E-pigulka_z_nadajnikiem.html (dostęp płatny)
Dotacje na systemy IT do wzięcia
Artur Osiecki
PARP ogłosiła ostatni w tym roku konkurs grantowy na integrację systemów informatycznych. Jego pula to 364,6 mln zł. Będzie to jeden z ostatnich konkursów o te granty z programu „Innowacyjna gospodarka", mimo że pieniędzy na nie jest wciąż sporo (około 1 mld zł).
http://archiwum.rp.pl/artykul/1166589_Dotacje_na_systemy_IT_do_wziecia.html (dosęp płatny)
Facebook i prywatność
The Wall Street Journal
Portal społecznościowy sprzedaje więcej danych o swoich użytkownikach. Facebook eksperymentuje z nowymi sposobami wykorzystania swojego największego atutu – prywatnych danych o ok. 900 mln użytkowników – wzbudzając tym samym obawy o ochronę prywatności. Strategia polega na sprzedawaniu dostępu do użytkowników.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1166592_Facebook_i_prywatnosc.html (dostęp płatny)
Nowe technologie dominują w czołówce rankingu marek
Danuta Walewska
Najcenniejszą marką na świecie, wartą prawie 78 mld dolarów, pozostaje amerykańska Coca-Cola. Większość ścisłej czołówki rankingu Interbrandu stanowi jednak światowa elita firm technologicznych. Na drugim miejscu jest Apple, a dalej IBM, Google i Microsoft. Na dziewiąte miejsce awansował koreański Samsung.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1166574_Nowe_technologie_dominuja_w_czolowce_rankingu_marek.html (dostęp platny)
Nokia na sprzedaż w częściach?
Aleksandra Stanisławska
Fińska firma powinna rozważyć podział biznesu i sprzedanie go – uważają analitycy. Nokia być może pozbędzie się swojej głównej siedziby w Espoo. Kłopoty Nokii się pogłębiają. Firmie, która przez 16 lat była liderem branży telefonów komórkowych, bank Credit Suisse obniżył ocenę z neutralnej na ujemną. Podobnie postąpili analitycy banku BMO Capital Markets, a firma MKM Partners zaleciła inwestorom sprzedaż akcji Nokii.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1166591_Nokia_na_sprzedaz_w_czesciach.html (dostęp płatny)
Możesz się wyżalić na złego dentystę
Piotr Mazurkiewicz
Do Polski wchodzi amerykański serwis Yelp. Można oceniać w nim nie tylko sklepy, ale także wiele innych usług. Yelp to prawdziwy potentat w branży internetowej. Serwis powstał w 2004 r., a w II kwartale miał już średnio 78 mln użytkowników miesięcznie. Działalność rozpoczął w USA, ale dzisiaj funkcjonuje także w Europie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji czy Hiszpanii.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1166580_Mozesz_sie_wyzalic_na_zlego_dentyste.html (dostęp płatny)
Przybywa chętnych do cyfrowej telewizji
Magdalena Lemańska
O cztery miejsca w pakiecie naziemnej telewizji cyfrowej, oprócz m.in. TV Trwam, zawalczą: TVP, właściciel stacji Polo TV i Eska TV. Wstrzymają się natomiast Polsat i TVN.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1166581_Przybywa_chetnych_do_cyfrowej_telewizji.html (dostęp płatny)
Serwisy wideo mają szansę jako część większych pakietów usług
Magdalena Lemńska
Problemem wciąż jest brak nowości oraz duże przyzwolenie na piractwo internetowe w Polsce – mówi Artur Budziszewski, dyrektor ds. pozyskiwania kontentu w Orange Polska. Telekomy coraz częściej otwierają własne serwisy OTT (z ang. over-the-top, serwisy wideo dostępne przez Internet) z materiałami wideo. Orange ma od czerwca taki serwis o nazwie „Tu i tam" i planuje rozwijanie tego typu oferty.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1166582_Serwisy_wideo_maja_szanse_jako_czesc_wiekszych_pakietow_uslug.html (dostęp płatny)
Z urzędem wolimy kontaktować się osobiście
Michał Cyrankiewicz
Ponad połowa mieszkańców Polski deklaruje, że nie potrzebuje Internetu do załatwiania swoich spraw administracyjnych. Internet jako jedyne źródło informacji o sposobie załatwienia danej sprawy urzędowej wykorzystuje jedynie 17 proc. Polaków. Jeszcze mniej (9 proc.) deklaruje, że wszystkie sprawy urzędowe załatwia drogą elektroniczną. To głównie ludzie młodzi i przedsiębiorcy. Mieszkańcy miast.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1166523_Z_urzedem_wolimy_kontaktowac_sie_osobiscie.html (dostęp płatny)