19 października w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie rozpoczną się trzydniowe X Warszawskie Targi Sztuki (www.warszawskietargisztuki.pl), organizowane przez Dom Aukcyjny Rempex. Weźmie w nich udział ok. 50 antykwariatów i galerii. Po raz pierwszy swoją ofertę przedstawi francuska Galerie Izart Pont-Aven (www.galerie-izart.com).
Nowością jest październikowy termin. Dotychczas impreza odbywała się w grudniu. Jeśli ktoś na każdych targach kupił jeden dobry przedmiot, ma już w domu małe muzeum.
Biżuteria i sztuka nowoczesna
Galeria Olimpus z Łodzi (www.galeria-olimpus.pl) przywiezie na warszawskie targi jak zawsze ostro wyselekcjonowane dzieła (ok. 20 sztuk) powojennych klasyków. Będzie to na przykład pokazywany w Zachęcie i reprodukowany obraz Stefana Gierowskiego (130 na 100 cm, 1999 r., cena 120 tys. zł). Również reprodukowana i wystawiana w muzeach narodowych Poznania oraz Wrocławia była „Abstrakcja" Jerzego Nowosielskiego z 1951 r. (zdjęcie obok, cena 65 tys. zł). Na 40 tys. zł wyceniono „Żółty pejzaż" Stanisława Fijałkowskiego (60 na 80 cm, 1996 r.).
Galeria Piekary (www.galeria-piekary.com.pl) z Poznania ma w ofercie muzealnej wartości dzieła powojennych klasyków. Tym razem będą to prace np. Teresy Rudowicz (za obraz z lat 50. zapłacimy 45 tys. zł) czy Teresy Tyszkiewicz (80 tys. zł). Sensacją dla koneserów będą kolaże fotograficzne Romana Cieślewicza po 10 tys. zł za sztukę.
Właściciel galerii Piekary, wybitny kolekcjoner Cezary Pieczyński, bierze udział w targach po raz piąty. Robi to nie po to, by mieć doraźny zarobek. Bardziej zależy mu na korzyściach długofalowych, nawiązaniu kontaktów z nowymi klientami lub antykwariuszami o podobnych zainteresowaniach.