Obsługę komputera poprzez tzw. dotykanie palcem spopularyzował dopiero w kwietniu 2010 r. pierwszy tablet Apple'a – iPad. Wcześniej ekrany dotykowe nie były tak popularne, dlatego interfejs Windows 7 przystosowany jest do obsługi klawiaturą i myszką, ewentualnie piórkiem na ekranach dotykowych.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=135768# (dostęp płatny)
Mobilny internet w powijakach
MK
Z internetu korzysta co drugi Polak — wynika z raportu „Świadomość Polaków w rzeczywistości cyfrowej", zrealizowanego przez OnBoard PR Ecco Network i RS Research pod patronatem PKPP Lewiatan. Aż 60 proc. użytkowników sieci w wieku 16-49 lat swoje kompetencje cyfrowe ocenia wysoko. Ale 17 proc. internautów nie umie korzystać ze wszystkich możliwości sieci.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=135769# (dostęp płatny)
Białe plamy na cyfrowej mapie Polski
Trzy pytania do Elwiry Koszewskiej, regionalnego dyrektora sprzedaży w Cambium Networks
Komu w Polsce grozi wykluczenie cyfrowe? Około 13 mln dorosłych Polaków nie ma podstawowych umiejętności potrzebnych do korzystania z internetu, a co gorsza — nie widzi potrzeby i korzyści z bycia on-line. Zdecydowana większość tych osób mieszka na wsi. Ale jest nadzieja — możliwość finansowania inwestycji z funduszy unijnych. Kraje europejskie kładą duży nacisk na rozwój społeczeństwa informacyjnego, stanowiącego podstawę gospodarki opartej na wiedzy. A Polska nie chce odstawać od swoich partnerów z UE.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=135772# (dostęp płatny)
[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]
Cyberprzestępcy bardziej dokuczliwi
Marek Kozubal, Janina Blikowska
Hakerzy, którzy udają policję i blokują komputery, udoskonalili swoje metody. Internautom coraz trudniej poradzić sobie ze złośliwym oprogramowaniem. W sieci szaleje kilka zmutowanych oprogramowań typu ransomware, które blokują komputery. Są bardziej złośliwe, niż te które latem atakowały sprzęt internautów.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1169557_Cyberprzestepcy_bardziej_dokuczliwi.html (dostęp płatny)
Smartfonie, sklej się sam
Krzysztof Urbański
W niedalekiej przyszłości upadek smartfona nie będzie oznaczać konieczności kupna nowego. Urządzenie samo naprawi pęknięcia. Pierwsze produkty, które będą miały możliwość regenerowania się, podobnie jak tkanka w żywym organizmie, wkrótce trafią na rynek. W kolejce następne są elektroniczne gadżety.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1169528_Smartfonie_sklej_sie_sam.html (dostęp płatny)
Topnieją miliardy dla naszego kraju
Anna Słojewska
Polska nie dostanie więcej niż 72,7 mld euro unijnych funduszy. W listopadzie okaże się, czy transfery w nowym budżecie 2014–2020 będą wyższe niż obecne. Cięcia dotknęły wszystkich kategorii wydatków. Polityka spójności jest mniejsza o 12,5 mld, instrument Łącząc Europę (na finansowanie ponadgranicznych inwestycji infrastrukturalnych) – o 11 mld euro, 7,5 mld euro odjęto ze wspólnej polityki rolnej, z czego 5,65 mld euro w płatnościach bezpośrednich dla rolników. Ponadto o 4,5 mld euro zredukowano wydatki na badaniach naukowe, działania zewnętrzne i sprawy wewnętrzne, a o 17,6 mld euro instrumenty pozabudżetowe.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1169583_Topnieja_miliardy_dla_naszego_kraju.html (dostęp płatny)
Tablet, smartfon, laptop czy notebook? To zależy
Barbara Mejssner
Tablety świetnie sprawdzają się, gdy trzeba szybko wprowadzić proste dane lub pokazać gotowe arkusze, zdjęcia, filmy. Laptopy są trudne do zastąpienia przy dużej ilości danych czy przetwarzaniu zaawansowanej grafiki.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1169403_Tablet_smartfon_laptop__czy_notebook_To_zalezy.html (dostęp płatny)