Taksówkowe wojny na aplikacje
Karol Jedliński
Idea taksówek zamawianych kilkoma kliknięciami wchodzi w kolejną fazę. Wszyscy zaczynają konkurować ze wszystkimi, wydając miliony. Za kilkanaście miesięcy dwaj najbardziej agresywni mobilni pośrednicy będą mieli nie tylko setki współpracujących taksówkarzy. Twórcy mobilnych aplikacji iTaxi i myTaxi zamierzają powalczyć mocniej m.in. o kontrakty z firmami, kusząc ścisłą kontrolą kosztów i rozliczeniami za pomocą programu komputerowego.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=137891# (dostęp płatny)
Bankructwo przez Apple'a
MD
W październiku przyjął zlecenie od klienta na 1625 akcji Apple'a, wartych około 1 mln USD. Udał jednak, że błędnie postawił przecinek, i zakupił 1,6 mln akcji za 1 mld USD. Oczekiwał, że po publikacji przez Apple'a dobrych wyników kwartalnych kurs spółki wzrośnie, ale wyniki rozczarowały i kurs spadł. Wartość pakietu spadła o 30 mln USD. Sprawcy grozi do 20 lat więzienia, a jego była już firma jest na krawędzi bankructwa.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=137932# (dostęp płatny)
Kobiety z wioski bez komórek
KŁ
Rada wioski Sunderbari w zachodnich Indiach wprowadziła zakaz używania przez kobiety telefonów komórkowych. Powód? „Pogarszająca się atmosfera społeczna", a bardziej prozaicznie — ucieczki kobiet do kochanków. Telefony ułatwiają flirt i miłosne plany. Przyłapana na ulicy z komórką będzie musiała zapłacić 10 000 rupii (180 USD) kary. Mężatki zapłacą pięciokrotnie mniej.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=137933# (dostęp płatny)
[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]
Facebook w Nasdaq 100
Tomasz Deptuła
Decyzja giełdy może pomóc spółce w poprawie wizerunku wśród inwestorów po fatalnym debiucie giełdowym w maju br. Firma Marka Zuckerberga zastąpi w tym prestiżowym wskaźniku inną wielką spółkę technologiczną – Infosys.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1173669_Facebook_w_Nasdaq_100.html (dostęp płatny)
Towarzystwa w Internecie
Zuzanna Reda-Jakima
Ubezpieczyciele wciąż ostrożnie podchodzą do obecności w mediach społecznościowych. Działające w Polsce firmy ubezpieczeniowe na razie ostrożnie wykorzystują media społecznościowe w swojej działalności marketingowej. Zamiast sztywnych profili korporacyjnych wybierają portale tematyczne. Tymczasem wśród najbardziej innowacyjnych firm ubezpieczeniowych świata, wykorzystanie zróżnicowanych kanałów social media jest standardową i chętnie wykorzystywaną praktyką.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1173671_Towarzystwa_w_Internecie.html (dostęp płatny)
UPC i Multimedia jednak razem?
Urszula Zielińska
Właściciel sieci kablowej UPC nie rezygnuje z przejęć. Jeśli uda mu się konsolidacja polskiego rynku, może stanąć do przetargu na częstotliwości mobilne. – Chcemy dalej konsolidować rynek telewizji kablowych. Jeśli nam się uda, wystartujemy po częstotliwości komórkowe. Świadczenie usług w oparciu o nie ma sens tylko wtedy, gdy ma się ogólnopolski zasięg usług – powiedział Manuel Kohnstamm, wiceprezes Liberty Global (LGI), amerykańskiej grupy, do której należy sieć kablowa UPC.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1173668_UPC_i_Multimedia_jednak_razem.html (dostep płatny)
Wejchert ma wspólnika w Virgin Mobile Polska
Magdalena Lemańska
Wraz z nim w firmę zainwestował specjalizujący się w start-upach fundusz inwestycyjny Lakestar. Dirlango, spółka inwestycyjna Łukasza Wejcherta, ma w Virgin Mobile 17,5 proc. udziałów. – To nawet więcej, niż planowałem początkowo. W tym pakiecie mieści się też jednak pula udziałów należąca poprzez Dirlango do funduszu Lakestar. Dirlango z kolei inwestuje w ten fundusz. Jego założycielem jest Klaus Hommels – inwestor, który specjalizuje się w start-upach. Na etapie startu zainwestował m. in. w Facebooka, Skype czy Spotify – mówi Wejchert.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1173667_Wejchert_ma_wspolnika_w%C2%A0Virgin_Mobile_Polska.html (dostęp płatny)