40 proc. wdrożeń sieci LTE w skali globalnej realizuje chiński Huawei, podczas gdy na szwedzkiego Ericssona przypada 34 proc. wszystkich wdrożeń - wynika z ostatnich badań Informa Telecoms & Media.

Na NSN - do niedawna joint-venture Nokii i Siemensa - przypada 17 proc. wszystkich wdrożeń, a na pozostałych dostawców (m.in. ZTE, Alcatel-Lucent, Samsung) - 9 proc. wszystkich wdrożeń.

Wedle firmy badawczej w połowie bieżącego roku na całym świecie działało 184 sieci LTE, a 159 było zaplanowanych, lub wdrażanych. LTE jest obecnie najszybciej rozwijającą się technologią na rynku telekomunikacyjnym. Pośród zauważalnych trendów Informa wskazuje na powszechnie realizowane przez operatorów - w różnym modelu - współdzielenie sieci i częstotliwości oraz wykorzystanie technologii małych komórek. Firma badawcza spodziewa się także konsolidacji w tych samych systemach technologii TDD i FDD, zwłaszcza tam, gdzie istnieje duża podaż niesparowanych czętotliwości.

Wydarzeniem ostatniego roku, według Informy, jest eksplozja sieci LTE1800, jakich można już naliczyć 90. Popularność tego zakresu jest wydarzeniem, jako że kilka lat temu spodziewano się, że sieci LTE będą działały przede wszystkim na zakresach poniże 1000 MHz i powyżej 2000 MHz.

Na częstotliwości 1800 MHz działa pierwsza w Polsce sieć LTE Mobylandu (grupa Polsatu). Na tym samy  zakresie uruchomią niebawem swoje sieci LTE Play i T-Mobile. Czołowym dostawcą dla grupy Polsatu jest Huawei i od niedawna Ericsson, dla Playa Huawei, a dla T-Mobile (i Orange) - Huawei i NSN.