Urząd Komunikacji Elektronicznej
opublikował po przeprowadzonu konsultacji środowiskowych
dotyczące wdrożenia obowiązku, wynikającego z
art. 139 Prawa telekomunikacyjnego
Aktualizacja: 09.09.2013 17:55 Publikacja: 09.09.2013 17:55
Urząd Komunikacji Elektronicznej
opublikował po przeprowadzonu konsultacji środowiskowych
dotyczące wdrożenia obowiązku, wynikającego z
art. 139 Prawa telekomunikacyjnego
, w zakresie zapewnienia dostępu do nieruchomości, w tym do budynków oraz infrastruktury telekomunikacyjnej.
Artykuł ten zobowiązuje przedsiębiorców telekomunikacyjnych do umożliwienia pozostałym podmiotom dostępu do nieruchomości, w tym do budynków i infrastruktury telekomunikacyjnej, a dotyczy przede wszystkim elementów infrastruktury pasywnej (tj. kanalizacji kablowej, słupów, wież i masztów, miejsc w szafach telekomunikacyjnych, konstrukcji dachowych), które mogą być wykorzystane do samodzielnej budowy sieci telekomunikacyjnej przez wnioskującego przedsiębiorcę telekomunikacyjnego.
W swym stanowisku UKE podkreśla, że przedsiębiorca telekomunikacyjny może żądać udostępnienia istniejącego przyłącza telekomunikacyjnego lub instalacji telekomunikacyjnej budynku należących do innego przedsiębiorcy telekomunikacyjnego w celu świadczenia swoich usług telekomunikacyjnych, jeżeli powielenie takiej infrastruktury byłoby ekonomicznie nieopłacalne lub technicznie niemożliwe.
W ocenie Prezesa UKE zasadą powinna być współpraca stron w oparciu o umowy zawierane dobrowolnie, natomiast interwencje Prezesa UKE w zakresie art. 139 powinny być ograniczone do wyjątkowych przypadków, związanych z blokowaniem dostępu do nieruchomości (w tym do budynków) oraz do infrastruktury telekomunikacyjnej. I to operatorzy między sobą powinni wypracować komercyjne minimalne warunki zapewnienia dostępu do nieruchomości (w tym do budynków) oraz do infrastruktury telekomunikacyjnej (określenie usługi będącej przedmiotem dostępu, jej najważniejszych cech, określenie zasad zawierania i rozwiązywania umów, odpowiedzialność stron oraz opłaty).
Jednak w celu pomocy przedsiębiorcom telekomunikacyjnym w wyznaczeniu odpowiedniego pułapu opłat, prezes UKE w odrębnym dokumencie przedstawił ogólne zasady wyznaczenia opłat za dostęp.
Prezes UKE poinformował też, że rozpoczyna konsultacje poświęcone artykułowi 30. Megaustawy, który reguluje kwestie obowiązku zapewnienia przedsiębiorcom telekomunikacyjnym dostępu do nieruchomości przez właścicieli, zarządców i użytkowników wieczystych nieruchomości.
Przy czym art. 30 po nowelizacji ustawy szerokopasmowej zyskał nowe brzmienie, zarówno w zakresie przedmiotowym, jak i podmiotowym. Pociągnęło to za sobą konieczność interpretacji nowych przepisów obowiązujących w zakresie dostępu do nieruchomości, w tym do budynków. I jak pokazywała praktyka jednym z największych problemów było określenie kosztów za wynajem powierzchni pod instalację telekomunikacyjna. Dlatego w swym stanowisku prezes UKE proponuje m.in. średnie stawki za m2 zajmowanej przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych powierzchni, na cele związane z zapewnieniem telekomunikacji, przy uwzględnieniu podziału na województwa, z uwzględnieniem miejscowości i liczbę mieszkańców oraz wyodrębnieniu w tej klasyfikacji miasta Warszawy.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rpkom.pl
Urząd Komunikacji Elektronicznej
opublikował po przeprowadzonu konsultacji środowiskowych
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach chcemy rozmawiać o jeszcze silniejszym partnerstwie po...
Właściwe techniki prowadzenia auta pozwalają zredukować zużycie paliwa nawet o 25%. Oprócz tego, co jest równie...
Dzięki dyrektywie Women on Boards już we wszystkich krajach zwiększy się różnorodność płci we władzach. Na tej z...
Dwa dni, 44 wystąpienia, panele i dyskusje oraz ponad 700 uczestników – tak wyglądał VII Krajowy Kongres Forów S...
Na tegorocznych rekordowych targach Agrotech wspólne stoisko „Wieści Rolniczych” i „Rzeczpospolitej” stało się o...
Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas