Jednak ostatnie miesiące z perspektywy klientów nie należą do udanych. Od początku roku fundusz zarobił 4,6 proc., podczas gdy przeciętny fundusz akcji polskich o blisko 8 pkt proc. więcej. Daje mu to 48. pozycję w grupie składającej się z 52 funduszy. Ten słabszy okres nie jest wyjątkiem. Od początku 2011 r. stopa zwrotu funduszu wyniosła -13,2 proc., podczas gdy średni rezultat w grupie funduszy akcyjnych to -1,9 proc. Co gorsza, wyniki funduszu są słabsze od benchmarku (wzorca do porównań). Gdyby analizować pełne lata kalendarzowe, zarządzającemu udało się pokonać benchmark po raz ostatni w 2009 r. Przyczyną takiego stanu są błędy w doborze spółek do portfela. Dotyczy to głównie krajowej części portfela (spółek notowanych na naszej giełdzie), która stanowi ok. 78 proc. całości. Fundusz ma w portfelu dużo walorów Rafako, które w tym roku wypadają słabo. Jeszcze większy negatywny wpływ na wyniki miał brak akcji LPP oraz kilku spółek z indeksów mWIG40 i sWIG80.
Aktywa Arki Akcji wynoszą blisko 1,4 mld zł. Jest to więc drugi fundusz akcji o detalicznym charakterze pod względem wielkości. Ogranicza to elastyczność zarządzania i możliwość inwestowania w akcje małych oraz średnich spółek. Na koniec czerwca 2013 r. najsilniej przeważone względem WIG było Rafako, ale odchylenie to wynosiło tylko 1,7 pkt proc. W portfelu funduszu zabrakło kilku silnie rosnących spółek (a mieli je konkurenci), takich jak np. banki z indeksu mWIG40. Nie byłoby to aż tak dużym problemem, gdyby zostało zrekompensowane innymi dobrymi typami inwestycyjnymi. Wizytówką funduszu od lat jest relatywnie spory udział spółek zagranicznych. Zarządzający preferuje przedsiębiorstwa tureckie oraz austriackie. Dominują blue chipy (duże spółki), przede wszystkim z sektora finansowego. Udział żadnej z tych spółek nie przekracza 1,5 proc. aktywów. Realny wpływ akcji zagranicznych na wyniki funduszu jest zauważalny tylko w przypadku silnej hossy, takiej jak ta z 2012 r. na giełdzie
w Stambule. Dzieje się tak dlatego, że Arka BZ WBK Akcji inwestuje głównie w firmy o bardzo dużej kapitalizacji, po których trudno oczekiwać regularnych, dwucyfrowych stóp zwrotu. Z ciekawszych pozycji warto wymienić spółkę Apple. Zarządzający wykorzystał gwałtowną przecenę jej akcji w minionych miesiącach. To plus, ale takich przykładów jest niewiele. Niekorzystna passa przełożyła się na wskaźniki efektywności. Wskaźnik information ratio, mierzący relację dodatkowej stopy zwrotu do ponoszonego ryzyka osiągnięty w ostatnim roku daje funduszowi miejsce wśród 15 proc. najgorszych w grupie. Natomiast pod względem wskaźnika wyliczonego dla okresu trzyletniego fundusz znajduje się wśród 35 proc. najsłabszych w grupie. Trudno o lepsze podsumowanie obecnej kondycji Arki BZ WBK Akcji.