Trzydniowa konferencja (8–10 grudnia br.), organizowana w leżącym u stóp Śnieżki Hotelu Gołębiewski w Karpaczu, zgromadzi ponad 700 polityków, biznesmenów i samorządowców z całego świata. Udział w spotkaniu potwierdzili już wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, szefowa resortu edukacji Anna Zalewska, prezesi PKN Orlen i Tauron PE Wojciech Jasiński i Filip Grzegorczyk oraz szef PKO BP Andrzej Jagiełło. Organizatorzy mają też nadzieję na przyjazd premier Beaty Szydło. II Forum Przemysłowe odbywa się nieco wcześniej niż w ubiegłym roku, dlatego dużo lepsza będzie też frekwencja wśród słuchaczy. Forum rozpocznie się w czwartek o godz. 16 sesją plenarną. Po niej – w czwartek i piątek – odbędzie się kilkadziesiąt paneli w kilku ścieżkach tematycznych.

Wyzwania dla energetyki

W ramach pierwszej ścieżki, zatytułowanej „Energetyka", odbędą się m.in. dyskusje dotyczące bezpieczeństwa dostaw, groźby kryzysu energetycznego, zrównoważonej energii miast oraz międzynarodowej współpracy na rzecz odnawialnych źródeł energii. Goście konferencji będą się też zastanawiać, jakie perspektywy ma w Polsce energetyka wiatrowa po wprowadzeniu ustawy znacznie ograniczającej możliwości inwestycyjne. W programie spotkań jest również prezentacja książki „Energia wiatrowa kluczem do niezależności energetycznej Polski" autorstwa Ralfa Fuchsa, prezesa Fundacji im. Heinricha Bolla.

Czas na innowacje

Druga ścieżka poświęcona będzie innowacjom i nowej gospodarce. Tu zaplanowano panele dotyczące skuteczności lokalnych targów i festiwali, poszukiwania kapitału na rozwój oraz pobudzania innowacyjności przez kreowanie popytu. Odbędzie się również specjalny blok tematyczny dotyczący idei Smart Home i Smart Life – w jego trakcie paneliści będą dyskutować o wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w zarządzaniu organizmami miejskimi oraz o przyszłości branży inteligentnych budynków. Prezentację na ten temat przedstawi Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający firmy Somfy. Technologie będą też w centrum uwagi podczas innego panelu, dotyczącego trendów w rewolucji przemysłowej. Jego uczestnicy mówić będą m.in. o przetwarzaniu big data i wykorzystywaniu chmury danych.

Rozkręcić inwestycje

Trzecia ścieżka obejmie dyskusje o inwestycjach i rozwoju. Rozmowy będą dotyczyć roli transportu drogowego i kolejowego, finansowania inwestycji energetycznych, energooszczędnego budownictwa i elektromobilności. Goście Forum będą mogli skomentować plany rozwoju produkcji elektrycznych aut prezentowane przez ministra Mateusza Morawieckiego, a także wymienić opinie na temat inwestycji w przemysł ochrony zdrowia. Panel dotyczący przyszłości transportu samochodowego poprowadzi Frank Barr, przewodniczący Irlandzkiego Związku Posiadaczy Pojazdów Elektrycznych.

Braki kadrowe

W ramach czwartej ścieżki („Produkcja i zarządzanie") zaplanowano blok tematyczny poświęcony lukom kadrowym w przemyśle oraz automatyzacji. Mowa będzie również o zmianach w kształceniu zawodowym, cyfryzacji w przemyśle wydawniczym oraz roli wzornictwa przemysłowego. Panele dotyczyć będą też rozwoju produkcji w sektorze motoryzacyjnym i promowania produktów lokalnych. Goście Forum poznają także możliwości inwestycyjne w Nadrenii-Północnej Westfalii.

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ

Czas wolny to biznes

Ostatnia, piąta ścieżka to panele dotyczące turystyki i tzw. przemysłu czasu wolnego. W centrum dyskusji znajdą się m.in. branża rowerowa i hotelowa, mowa będzie również o lokalnych mediach i transgranicznej opiece zdrowotnej. Goście Forum wysłuchają m.in. prezentacji o francusko-hiszpańskim hotelu Cerdanya i czesko-austriackim projekcie Healthcross – oba te przedsięwzięcia odniosły spory sukces.

Forum w Karpaczu będzie formą kontynuacji wrześniowego Forum Ekonomicznego w Krynicy. W jego trakcie padło wiele istotnych deklaracji, niektóre z nich można już powoli weryfikować. Prezes spółki PERN SA Igor Wasilewski sygnalizował np. potrzebę zakończenia budowanej od 13 lat trzeciej nitki rurociągu Przyjaźń, biegnącej z Adamowa do Płocka, a wiceprezes Grupy Lotos Marcin Jastrzębski zapowiadał zmiany w źródłach pozyskiwania ropy. Nie ma wątpliwości, że ważne deklaracje padną również w Karpaczu, szczególnie w zakresie przyszłorocznej polityki rządu. Wzorem krynickiego spotkania w mieście pod Śnieżką wręczone zostaną również specjalne nagrody w dwóch kategoriach: Firma Roku i Instytucja Roku. W Krynicy w tym roku wyróżnienie odebrał Viktor Orban, w poprzednim roku – Jarosław Kaczyński.

Organizatorem II Forum Przemysłowego w Karpaczu jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Partnerem imprezy jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, a partnerami strategicznymi imprezy – KGHM i PKO Bank Polski. Patronem medialnym jest m.in. „Rzeczpospolita".