Koncepcja smart city jest nowoczesną ideą rozwoju miast będącą odpowiedzią na nasilające się procesy urbanizacyjne. Zapotrzebowanie na technologie wspomagające rozwój smart city stale rośnie. Według danych opublikowanych przez New Jersey Institute of Technology (NJIT) wartość rynku inteligentnych rozwiązań dla miast w 2023 r. wyniesie 27,5 mld dol.
Według danych firmy badawczej Gartner do 2016 roku we wszystkich miastach świata zainstalowano 1,6 mld inteligentnych urządzeń, a to dopiero początek drogi. Do 2050 roku już 60 proc. ludności naszego globu będzie mieszkać w inteligentnych metropoliach.
Szukając oszczędności
Firma Tata Consultancy Services w 2015 roku przeprowadziła badanie wśród miast o wielkości od 300 tys. do 500 tys. mieszkańców, które wdrożyły rozwiązania smart city. Z badania wynika, że miasta te ograniczyły o 20 proc. koszty energii dzięki proekologicznemu oświetleniu ulic i optymalizacji oświetlania w budynkach. O kolejne 7 proc. udało się zmniejszyć zużycie wody dzięki monitorowaniu jej zużycia i wykrywaniu przecieków.
Optymalizacja przewozów autobusowych pozwoliła na zaoszczędzenie w skali roku 6,7 mln dol. poprzez redukcję czasu dojazdów i uzyskanie o 3,3 mln dol. większych wpływów z przejazdów komunikacją miejską w skali roku. Natomiast lokalny biznes dzięki ofertom wykorzystującym systemy lokalizacyjne wzbogacał się dziennie o 100 tys. dol.
Miasta realizują dziś mnóstwo bardzo różnorodnych projektów związanych z inteligentnymi technologiami zwiększającymi komfort życia mieszkańców. Na przykład Barcelona zaopatrzyła obywateli z wadami słuchu w narzędzie wzmacniające dźwięki miasta, a w całej Katalonii seniorzy mogą korzystać ze specjalnego naszyjnika informującego odpowiednie służby o nagłych wypadkach.