Aktualizacja: 13.09.2017 19:12 Publikacja: 13.09.2017 19:12
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz
W sierpniu oprocentowanie 12-miesięcznej Nest Lokaty na Nowe Środki, oferowanej przez Nest Bank, wynosiło 2,5 proc. w skali roku, dziś jest to 2,45 proc. Jeżeli klient nie wpłaca na lokatę nowych środków, stawka spada do 1,2 proc. Minimalny wkład to 1 tys. zł.
Na drugim miejscu w zestawieniu najlepszych depozytów rocznych (kwota 10 tys. zł) znajduje się Lokata Cloud Idea Banku. Warunkiem otrzymania odsetek w wysokości 2,4 proc. jest utrzymanie 10 proc. wartości lokaty na Koncie Idealnym. Na lokatę przyjmowane są kwoty od 500 zł. Można ją otworzyć tylko w bankowości internetowej lub mobilnej.
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Od technologii nie da się uciec. Zamiast jednak z nią walczyć, trzeba wykorzystać możliwości, jakie one daje – zarówno samym bankom, jak i osobom korzystającym z ich usług.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W trakcie przewodnictwa w Unii polski rząd musi przekonać kraje „27”, że tylko integrując produkcję uzbrojenia, może wygrać wyścig zbrojeń z Rosją.
Inflacja przyspieszyła do 4,9 proc.. Stopa referencyjna pozostaje na poziomie 5,75 proc. – wyższym niż oprocentowanie większości depozytów.
Standardowy depozyt niechybnie przyniesie straty, i to jeszcze w tym roku. Oprocentowanie będzie niższe od inflacji.
Oprocentowanie lokat nie gwarantuje wysokich zysków, ale jest bardziej opłacalne niż trzymanie pieniędzy na koncie lub w przysłowiowej skarpecie. Zysk z lokat pomniejszany jest jeszcze o tzw. podatek Belki (podatek od zysków kapitałowych) i najczęściej nie pokrywa strat związanych z inflacją.
W depozytach coś drgnęło na korzyść oszczędzających. Jest już 8 proc. na koncie oszczędnościowym, banki coraz częściej uatrakcyjniają oferty. Czy odsetki pójdą w górę?
Planowana ulga w podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) wymagałaby zabezpieczeń przed nieuczciwym unikaniem tej daniny.
Niezależnie od zaskakującego spadku inflacji w Polsce cieszę się, że prezes Glapiński zapowiada nieobniżanie stóp procentowych NBP do końca roku. Choć zadłużeni w bankach będą zgrzytać zębami.
Chociaż od listopada 2023 roku Rada Polityki Pieniężnej powstrzymuje się od kolejnych obniżek stóp procentowych, to banki dalej tną oprocentowanie depozytów. Spada ono już 13 miesiąc z rzędu.
Lokata terminowa jest umową pomiędzy bankiem a klientem, na podstawie której bank umożliwia zdeponowanie posiadanych środków pieniężnych w zamian za określony procent. Bank zobowiązuje się na koniec okresu umowy wypłacić kapitał wraz z należnymi odsetkami. Zdarzenia takie trzeba odpowiednio rozliczyć w księgach rachunkowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas