Przed wyborami samorządowymi KO puszcza oko do młodych

Przed wyborami samorządowymi politycy KO podkreślają swoją troskę o młodzież i dzieci. Rafał Trzaskowski zapewnia, że dzięki dobrej współpracy z minister Nowacką warszawskie dzieci będą miały lepiej.

Publikacja: 26.03.2024 17:38

Barbara Nowacka i Rafał Trzaskowski

Barbara Nowacka i Rafał Trzaskowski

Foto: PAP/Albert Zawada

Wspólna konferencja Barbary Nowackiej i Rafała Trzaskowskiego we wtorkowe przedpołudnie to element kampanii wyborczej. Politycy Koalicji Obywatelskiej zdają sobie sprawę z tego, jak ważne okazały się w październikowych wyborach głosy młodych, i chcą, by i 7 kwietnia zagłosowali także na Koalicję. Stawiają więc na dwie sprawy ważne dla młodzieży – prawa ucznia (młodzież bardzo się nimi interesuje) i troskę o zdrowie psychiczne.

Politycy Koalicji Obywatelskiej zdają sobie sprawę z tego, jak ważne okazały się w październikowych wyborach głosy młodych

Kilka dni temu skończył się Warszawski Tydzień Zdrowia Psychicznego promujący profilaktykę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Teraz przyszła pora na prawa ucznia. Barbara Nowacka na konferencji prasowej poinformowała, że w Polsce zostanie powołany rzecznik praw uczniowskich. We wtorek powołała właśnie zespół, który ma przygotować odpowiedni projekt ustawy. Znajdą się w nim zarówno zapisy dotyczące praw, jak i obowiązki uczniów. RPU ma sprawić, by szkolne statuty, które często roją się od błędów, były zgodne z prawem.

Projekt ustawy o RPU ma być gotowy w ciągu trzech miesięcy

Instytucja rzecznika praw uczniowskich ma być trójstopniowa. Jego pierwszym stopniem będzie działający w MEN rzecznik praw uczniowskich. Drugim będą rzecznicy regionalni z uprawnieniami wizytatora przy kuratoriach oświaty we wszystkich województwach. Trzecim – rzecznicy w szkołach.

– Nasz rzecznik przy ministrze będzie głównie edukował i pomagał w rozwiązywaniu problemów oraz tworzeniu lokalnego prawa, czyli szkolnych statutów. Będzie wspierał uczniów, uczył o ich prawa i wskazywał obowiązki – mówiła Nowacka, dodając, że chce, by pozycja młodych ludzi w szkole się wzmocniła.

Szczegóły dotyczące nowej instytucji nie są jeszcze znane. Pierwszy projekt ustawy ma być gotowy w ciągu trzech miesięcy, a RPU miałby działać już od września. Wszystko jednak zależy od konsultacji i prac w parlamencie.

Czytaj więcej

MEN chce, by od września działał Rzecznik Praw Uczniowskich

Trzaskowski zaznacza, że Warszawa troszczy się o młodych

Podczas tej konferencji zaskakująca jednak była obecność prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Fakt, Warszawa ma swojego rzecznika praw uczniowskich od grudnia 2022 r., ale nie jest to jedyne miasto, które zdecydowało się na powołanie takiej instytucji. Dlaczego więc był Trzaskowski?

Warszawa ma swojego rzecznika praw uczniowskich od grudnia 2022 r.

Barbara Nowacka nie ukrywa swojego poparcia dla obecnego prezydenta stolicy zarówno w wyborach samorządowych, jak i zbliżających się prezydenckich. W wywiadzie udzielonym ponad tydzień temu „Rzeczpospolitej” mówiła: „Moim kandydatem na prezydenta Polski jest Rafał Trzaskowski i ten pogląd współdzieli cała Koalicja Obywatelska. Oczywiście obecnie Rafał Trzaskowski jest kandydatem na prezydenta Warszawy i liczymy, że osiągnie dobry wynik, bo udowodnił, że jest świetnym gospodarzem miasta”.

Rafał Trzaskowski podczas konferencji mówił o tym, jak źle było w szkole za ministra Czarnka i w jaki sposób starał się chronić warszawską młodzież przed – jak to już wcześniej określiła Nowacka – „mrokami średniowiecza”. Zapewniał też, że z nową ministrą współpraca układa się świetnie. Co miało znaczyć tyle, że jeśli to on zostanie wybrany na prezydenta, to uczniowie będą mieli lepiej.

Ale w tym przekazie nie zapomniano także o nauczycielach i rodzicach. Stąd właśnie to podkreślenie Barbary Nowackiej, że nie można skupiać się na samych prawach ucznia, ale pamiętać także o ich obowiązkach.

Edukacja
Zmiany w edukacji od nowego roku szkolnego. Zniknie kontrowersyjny przedmiot
Edukacja
Łukasz Warzecha: Średniowieczne standardy
Edukacja
Barbara Nowacka: PiS z Suwerenną Polską dokonali gigantycznego skoku na państwo
Edukacja
Wystawa „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”. Czego dowiemy się o historii obozu?
Edukacja
Pieniądze na podwyżki dla nauczycieli na kontach samorządów