– Wierzę, że gdy prezydent zobaczy, jaką większością głosów ustawa została przyjęta, dojdzie do wniosku, że to dobra ustawa i nie warto jej wetować – mówi Cezary Urban, poseł PO.

W piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy o systemie oświaty, w której zapisane jest obniżenie wieku szkolnego – od 2012 r. obowiązkowe, wcześniej, przez trzy lata, na wniosek rodziców.

Platforma w zamian za pomoc w odrzuceniu ewentualnego weta prezydenta zgodziła się przyjąć poprawki Lewicy.

Tak posłom SLD udało się przeforsować zapis, że samorząd nie będzie mógł przekazać fundacji, stowarzyszeniu lub osobie fizycznej szkoły, w której uczy się więcej niż 70 uczniów i to po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora (wcześniejsze zapisy umożliwiały oddanie każdej placówki bez zgody kuratora).

Poza tym każda inna szkoła prowadzona przez samorząd będzie mogła zostać zlikwidowana jedynie za zgodą kuratora (resort edukacji chciał, by samorząd sam decydował o sieci szkół). Lewica wymogła też na PO zapis, że każdego roku minister edukacji będzie przedstawiał w Sejmie sprawozdanie o stanie przygotowań gmin do objęcia w 2012 r. obowiązkiem szkolnym sześciolatków.

[wyimek]Rodzice dzieci urodzonych w 2003 r. do 10 kwietnia otrzymają zawiadomienia, że mogą zapisać je do szkoły[/wyimek]

– Ta ustawa została przeforsowana przez cichą koalicję PO – PSL i SLD, przez „trójprzymierze”. Cicha koalicja zawiązała się, by odrzucić weto prezydenta – krytykował były wiceminister edukacji Sławomir Kłosowski (PiS).Zapowiedział, że mimo spodziewanego odrzucenia weta będzie namawiał swój klub parlamentarny do zwrócenia się do prezydenta o zawetowanie ustawy. O to samo chcą prosić oświatowa „Solidarność” i rodzice z akcji Ratuj Maluchy. – Ta ustawa spowoduje, że samorządy, które będą się przygotowywały do obowiązkowego przyjęcia do szkoły sześciolatków, już teraz zaczną likwidować zerówki i nie dadzą rodzicom wyboru – twierdzi Karolina Elbanowska z Ratuj Maluchy (w Internecie ruch przeciwników reformy popiera ok. 40 tys. osób).

Czy będzie weto? – Stanowisko prezydenta w tej sprawie jest przygotowywane – mówi „Rz” prof. Ryszard Legutko, prezydencki minister. Jednak, jak dodaje, Lech Kaczyński nie zmienił zdania. Prezydent już zapowiedział, że nie poprze ustawy, której zapisy mogą doprowadzić do prywatyzacji szkół i wyzbywania się kontroli państwa nad oświatą. – Nie ma już takiej obawy. Poprawki Lewicy zabezpieczają przed prywatyzacją – podkreśla Artur Ostrowski (Lewica).

– Rodzice też nie powinni protestować, bo mają zagwarantowany wybór, czy posłać dziecko do pierwszej klasy.

Gdy ustawa wejdzie w życie, do rodziców dzieci urodzonych w 2003 r. dyrektorzy placówek do 10 kwietnia roześlą zawiadomienia, że mogą zapisać dziecko do szkoły. Taki wniosek rodzice powinni złożyć do 11 maja.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=r.czeladko@rp.pl]r.czeladko@rp.pl[/mail][/i]