Niemcy chcą zadośćuczynić Polsce, broniąc naszych granic. To europejski plan B (WIDEO)

– Bezpieczeństwo obu naszych krajów będzie nierozerwalnie powiązane – obiecał po pierwszych od sześciu lat polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych kanclerz Olaf Scholz. Niemcy chcą zaangażować się w finansowanie Tarczy Wschód, rozważają pomoc w umocnieniu obrony na Bałtyku, a także inwestycje w produkcję uzbrojenia na terenie Polski.

Publikacja: 02.07.2024 15:23

Niemcy chcą zadośćuczynić Polsce, broniąc naszych granic. To europejski plan B (WIDEO)

Foto: REUTERS/Lukasz Glowala

To jest niezwykły zwrot od USA ku Europie. – Musimy liczyć na siebie. Skuteczność NATO zależy od tego, czy Europa się ogarnie – powiedział po rozmowach w Warszawie z szefem niemieckiego rządu Donald Tusk.

Sedno polsko-niemieckich konsultacji: plan B dla zapewnienia bezpieczeństwa

Obaj przywódcy spotkali się w krytycznym momencie. Za kilka dni rządy we Francji może przejąć prorosyjskie, skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe. A za kilka miesięcy do Białego Domu z dużym prawdopodobieństwem powróci Donald Trump, który już teraz zapowiada, że błyskawicznie porozumie się z Putinem ponad głowami Ukraińców. 

Czytaj więcej

Donald Tusk po spotkaniu z rządem Olafa Scholza: Niemcy gotowe brać odpowiedzialność za szczelność granicy UE

W warszawskich rozmowach wzięło udział dziesięciu czołowych członków niemieckiego rządu. Choć nie padło podczas nich wyrażenie plan B dla zapewnienia bezpieczeństwa obu krajów, to przecież do tego sprowadza się sedno konsultacji między Berlinem i Warszawą. – Ukraina i wiele krajów europejskich z nadzieją patrzą na odrodzenie polsko-niemieckiej przyjaźni, bo to otwiera wiele ciekaw możliwości – zwrócił uwagę Tusk. A Olaf Scholz dodał: – Niemcy i Polska to kraje Unii, które dziś w największym stopniu wspierają Ukraińców.

Niemcy chcą się zaangażować w finansowanie budowy Tarczy Wschód

W przyjętym w trakcie konsultacji planie działania oba kraje zapowiedziały, że „nie mogą zawieść w odpowiedzi na rosyjską agresję, bo ta wówczas dalece wykroczy poza Ukrainę”. „Rosja stanowi najbardziej bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego” – uznano w dokumencie. Taka jedność oceny rosyjskiego zagrożenia w optyce Niemiec i Polski była niedawno nie do pomyślenia: Berlin bardzo długo wierzył, że bliskie relacje gospodarcze z Moskwą przekształcą Rosję w sojusznika Europy.

Czytaj więcej

Donald Tusk: Reparacje z punktu widzenia Niemiec są zamknięte. Mają argumenty na rzecz tej tezy

Teraz niemiecki rząd chce zaangażować się w finansowanie budowy Tarczy Wschód: systemu umocnień polskiej granicy z Rosją i Białorusią. Jeszcze w zeszłym tygodniu na szczycie Unii Europejskiej Niemcy i Francuzi zdawali się blokować takie finansowanie na poziomie unijnym, jednak zdaniem Donalda Tuska kanclerz jest teraz w tej sprawie otwarty. Polska przystąpiła także do koordynowanego przez Niemcy systemu obrony przeciwlotniczej Sky Shield. Rozważane jest zaangażowanie Berlina w umocnienie obrony na Bałtyku, a także inwestycje w produkcję uzbrojenia na terenie Polski, w tym przez koncern Rheinmetall. 

Jakie wsparcie dla ostatnich żyjących ofiar wojny zapowiedział kanclerz Olaf Scholz?

85 lat temu niemiecka napaść na Polskę była źródłem bezmiaru krzywd. Teraz udział Berlina w zapewnieniu bezpieczeństwa Polski miałby być swoistym zadośćuczynieniem za te zbrodnie. Innej formy wynagrodzenia tych krzywd nie razie nie widać. Kanclerz Olaf Scholz zapowiedział co prawda, że Niemcy będą wypłacały wsparcie socjalne dla ok. 40 tys. wciąż żyjących ofiar okupacji, jednak nawet nie wiadomo, czy chodzi o jednorazowy fundusz, czy miesięczne wypłaty. Nieznane są też ani konkretne kwoty, ani terminy przelewów. 

To jest niezwykły zwrot od USA ku Europie. – Musimy liczyć na siebie. Skuteczność NATO zależy od tego, czy Europa się ogarnie – powiedział po rozmowach w Warszawie z szefem niemieckiego rządu Donald Tusk.

Sedno polsko-niemieckich konsultacji: plan B dla zapewnienia bezpieczeństwa

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Ambasador Niemiec: Nasza odpowiedzialność za przeszłość to też odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość
Dyplomacja
Radosław Sikorski: Obrona szpitali onkologicznych dla dzieci nie oznacza eskalacji
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla