Władimir Putin w Wietnamie. Rosja stworzy tam Centrum Technologii Jądrowej (WIDEO)

Rosyjski Rosatom ma stworzyć w Wietnamie Centrum Badań i Technologii Jądrowej - informuje rosyjski Interfax. Memorandum w sprawie harmonogramu prac w tym zakresie podpisano w czasie wizyty w Hanoi prezydenta Rosji, Władimira Putina.

Publikacja: 20.06.2024 11:07

Władimir Putin i To Lam

Władimir Putin i To Lam

Foto: NHAC NGUYEN/Pool via REUTERS

Podczas wizyty Putina w Hanoi doszło do wymiany odpowiednich dokumentów między dyrektorem generalnym Rosatomu, Aleksiejem Lichaczewem oraz ministrem nauki i technologii Wietnamu.

Władimir Putin zapowiada „długoterminowe dostawy węglowodorów” do Wietnamu

Podpisane memorandum zawiera harmonogram realizowania projektu, jakim będzie budowa Centrum Badań i Technologii Jądrowej w Wietnamie przez Rosatom.

W czasie konferencji prasowej Władimir Putin mówił, że „prace nad pokojowym zastosowaniem energii atomowej” są „obiecującym obszarem rozszerzania dwustronnej współpracy” między Rosją a Wietnamem.

Czytaj więcej

Wietnam czeka na Władimira Putina. Wietnamczycy mówią, że dyktator jest ich idolem

- Na agendzie jest stworzenie przez Rosatom w Wietnamie Centrum Badań i Technologii Jądrowej, a także szkolenie wietnamskich specjalistów z zakresu energetyki nuklearnej na wyspecjalizowanych uczelniach w Rosji - oświadczył Putin.

W czasie rozmowy z premierem Wietnamu, Phạm Minh Chínhem, Putin poinformował też, że Rosja jest gotowa na "długoterminowe, bezpośrednie dostawy węglowodorów, w tym gazu LNG, do Wietnamu".

Hanoi, od czasów ZSRR państwo, utrzymuje dobre relacje z Moskwą

Putin podkreślał też, że przy wsparciu Rosji w Wietnamie zbudowano wiele obiektów energetycznych. - Jesteśmy zainteresowani nowymi projektami i udziałem w modernizacji istniejących hydroelektrowni — podkreślił Putin.

Władimir Putin: Na uczelniach w Rosji czeka tysiąc miejsc dla studentów z Wietnamu

Prezydent Rosji mówił też o współpracy z Wietnamem na innych polach — w branży samochodowej czy sektorze rolno-przemysłowym.

Putin zapowiedział też, że na studentów z Wietnamu czekać będzie na rosyjskich uczelniach tysiąc miejsc w kolejnym roku akademickim.

Prezydent Rosji odwiedza Hanoi po wizycie w Korei Północnej, gdzie podpisał m.in. umowę o partnerstwie strategicznym z krajem rządzonym przez Kim Dzong Una.

Wietnam jest krajem, w którym rządy sprawuje monopartia komunistyczna. Od czasów ZSRR państwo to utrzymuje dobre relacje z Moskwą.

Podczas wizyty Putina w Hanoi doszło do wymiany odpowiednich dokumentów między dyrektorem generalnym Rosatomu, Aleksiejem Lichaczewem oraz ministrem nauki i technologii Wietnamu.

Władimir Putin zapowiada „długoterminowe dostawy węglowodorów” do Wietnamu

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Ambasador Niemiec: Nasza odpowiedzialność za przeszłość to też odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość
Dyplomacja
Radosław Sikorski: Obrona szpitali onkologicznych dla dzieci nie oznacza eskalacji
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla