Władimir Putin w Wietnamie. Rosja stworzy tam Centrum Technologii Jądrowej (WIDEO)

Rosyjski Rosatom ma stworzyć w Wietnamie Centrum Badań i Technologii Jądrowej - informuje rosyjski Interfax. Memorandum w sprawie harmonogramu prac w tym zakresie podpisano w czasie wizyty w Hanoi prezydenta Rosji, Władimira Putina.

Publikacja: 20.06.2024 11:07

Władimir Putin i To Lam

Władimir Putin i To Lam

Foto: NHAC NGUYEN/Pool via REUTERS

Podczas wizyty Putina w Hanoi doszło do wymiany odpowiednich dokumentów między dyrektorem generalnym Rosatomu, Aleksiejem Lichaczewem oraz ministrem nauki i technologii Wietnamu.

Władimir Putin zapowiada „długoterminowe dostawy węglowodorów” do Wietnamu

Podpisane memorandum zawiera harmonogram realizowania projektu, jakim będzie budowa Centrum Badań i Technologii Jądrowej w Wietnamie przez Rosatom.

W czasie konferencji prasowej Władimir Putin mówił, że „prace nad pokojowym zastosowaniem energii atomowej” są „obiecującym obszarem rozszerzania dwustronnej współpracy” między Rosją a Wietnamem.

Czytaj więcej

Wietnam czeka na Władimira Putina. Wietnamczycy mówią, że dyktator jest ich idolem

- Na agendzie jest stworzenie przez Rosatom w Wietnamie Centrum Badań i Technologii Jądrowej, a także szkolenie wietnamskich specjalistów z zakresu energetyki nuklearnej na wyspecjalizowanych uczelniach w Rosji - oświadczył Putin.

W czasie rozmowy z premierem Wietnamu, Phạm Minh Chínhem, Putin poinformował też, że Rosja jest gotowa na "długoterminowe, bezpośrednie dostawy węglowodorów, w tym gazu LNG, do Wietnamu".

Hanoi, od czasów ZSRR państwo, utrzymuje dobre relacje z Moskwą

Putin podkreślał też, że przy wsparciu Rosji w Wietnamie zbudowano wiele obiektów energetycznych. - Jesteśmy zainteresowani nowymi projektami i udziałem w modernizacji istniejących hydroelektrowni — podkreślił Putin.

Władimir Putin: Na uczelniach w Rosji czeka tysiąc miejsc dla studentów z Wietnamu

Prezydent Rosji mówił też o współpracy z Wietnamem na innych polach — w branży samochodowej czy sektorze rolno-przemysłowym.

Putin zapowiedział też, że na studentów z Wietnamu czekać będzie na rosyjskich uczelniach tysiąc miejsc w kolejnym roku akademickim.

Prezydent Rosji odwiedza Hanoi po wizycie w Korei Północnej, gdzie podpisał m.in. umowę o partnerstwie strategicznym z krajem rządzonym przez Kim Dzong Una.

Wietnam jest krajem, w którym rządy sprawuje monopartia komunistyczna. Od czasów ZSRR państwo to utrzymuje dobre relacje z Moskwą.

Podczas wizyty Putina w Hanoi doszło do wymiany odpowiednich dokumentów między dyrektorem generalnym Rosatomu, Aleksiejem Lichaczewem oraz ministrem nauki i technologii Wietnamu.

Władimir Putin zapowiada „długoterminowe dostawy węglowodorów” do Wietnamu

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją