Korea Północna ujawnia szczegóły paktu obronnego zawartego z Rosją. "Pomoc bez zwłoki"

Północnokoreańska agencja informacyjna KCNA publikuje treść umowy o partnerstwie strategicznym zawartej 19 czerwca między Rosją a Koreą Północną. Elementem umowy jest pakt obronny.

Publikacja: 20.06.2024 05:13

Władimir Putin i Kim Dzong Un

Władimir Putin i Kim Dzong Un

Foto: Sputnik/Mikhail Metzel/Kremlin via REUTERS

Umowa została zawarta w czasie pierwszej od 24 lat wizyty Władimira Putina w Pjongjangu. Na konferencji prasowej po podpisaniu umowy Kim Dzong Un przekonywał, że stosunki z Rosją zostały podniesione do poziomu „sojuszu”.

Co zapisano w umowie zawartej między Rosją a Koreą Północną?

Zgodnie z opublikowaną przez KCNA treścią umowy o partnerstwie strategicznym Korea Północna i Rosja zobowiązały się udzielać sobie „bez zwłoki wsparcia wojskowego”, jeśli z któreś państw zostanie zaatakowane.

Czytaj więcej

Andrzej Łomanowski: Antyzachodni front Putina w Azji

„Jeśli jedna z dwóch stron znajdzie się w sytuacji wojny w związku ze zbrojną inwazją jednego państwa lub grupy państw, druga strona dostarczy pomoc wojskową i wszelką inną pomoc bez zwłoki, poprzez zmobilizowanie wszystkich posiadanych środków zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych oraz prawem KRLD (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, oficjalna nazwa Korei Północnej — red.) i Federacji Rosyjskiej” - czytamy w umowie.

Nowa umowa o partnerstwie strategicznym między Rosją a Koreą Północną zastąpi dwustronne układy wiążące dotychczas oba kraje

Artykuł 51 Karty Narodów Zjednoczonych mówi o prawie do samoobrony i brzmi: "Nic w niniejszej Karcie nie może uchybiać niepozbywalnemu prawu do samoobrony indywidualnej lub zbiorowej w przypadku napaści zbrojnej na któregokolwiek członka Narodów Zjednoczonych, zanim Rada Bezpieczeństwa nie podejmie niezbędnych zarządzeń w celu utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa".

Koreę Północną wiązała umowa o wzajemnej pomocy wojskowej z ZSRR

Władimir Putin, inaczej niż Kim Dzong Un, nie mówił o sojuszu między Rosją a Koreą Północną. Zapis w umowie o partnerstwie strategicznym pozwala jednak na stwierdzenie, że oba państwa wiąże obecnie pakt obronny.

KCNA pisze też, że umowa zawarta między Koreą Północną a Rosją zakazuje każdej ze stron podpisywać umowy z krajami trzecimi, które godziłyby w podstawowe interesy drugiej strony oraz zakazuje uczestniczyć w takich działaniach.

Nowa umowa o partnerstwie strategicznym między Rosją a Koreą Północną zastąpi dwustronne układy wiążące dotychczas oba kraje, w tym układ o relacjach dwustronnych z 2000 roku, który skupiał się na współpracy na polach innych niż wojskowe.

Korea Północna i ZSRR podpisały traktat o obustronnej pomocy w 1961 roku. Traktat zawierał klauzulę mówiącą o interwencji wojskowej drugiej strony, jeśli jedna ze stron traktatu została zaatakowana. Mowa w nim była o tym, że w takiej sytuacji druga strona wysyła na pomoc oddziały wojskowe i inne wsparcie „bez zwłoki”.

Umowa została zawarta w czasie pierwszej od 24 lat wizyty Władimira Putina w Pjongjangu. Na konferencji prasowej po podpisaniu umowy Kim Dzong Un przekonywał, że stosunki z Rosją zostały podniesione do poziomu „sojuszu”.

Co zapisano w umowie zawartej między Rosją a Koreą Północną?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją
Dyplomacja
Rosja zmieni doktrynę użycia broni atomowej? Komentarz Kremla
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Dyplomacja
Reakcja Rosji na komunikat końcowy szczytu Sojuszu. "Musi zniknąć Ukraina, lub NATO"
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą