Ambasador UE: Proces integracji Gruzji z UE został zamrożony

- Przyjęcie tego prawa, tak jak ja to widzę, zamroził integrację Gruzji z Unią Europejską - oświadczył Paweł Herczyński, polski dyplomata, ambasador Unii Europejskiej w Gruzji.

Publikacja: 19.06.2024 15:39

Protesty przeciwko ustawie o zagranicznych agentach w Gruzji

Protesty przeciwko ustawie o zagranicznych agentach w Gruzji

Foto: PAP/EPA

Herczyński odniósł się do przyjętej przez gruziński parlament ustawy o „zagranicznych agentach”, która — zdaniem jej przeciwników — jest wzorowana na prawie obowiązującym w Rosji.

Czego dotyczy prawo, które „zamroziło” integrację Gruzji z Unią Europejską?

Ustawa stanowi, że osoby prawne, które otrzymują ponad 20 proc. środków finansowych na swoje działanie ze źródeł zagranicznych, muszą rejestrować się jako „agencji zagranicznego wpływu”.

Krytycy ustawy twierdzą, że ma ona autorytarny charakter i jest wymierzona w niezależne od władz organizacje pozarządowe.

Rządząca Gruzją partia Gruzińskie Marzenie odpowiada, że ustawa jest potrzebna, aby zapewnić „transparentność finansowania” organizacji pozarządowych.

Czytaj więcej

Sąsiad Rosji pogodzi się z utratą części terytorium? Pogłoski o ważnej decyzji

Wypowiedź Herczyńskiego zacytowała gruzińska agencja Interpress. Dyplomata stwierdził, że ustawa miała „negatywny wpływ na  możliwości osiągnięcia postępów przez Gruzję” na drodze do UE. Obecnie proces integracji Gruzji z UE, zdaniem Herczyńskiego, został „praktycznie zatrzymany, praktycznie zamrożony”.

- Co do zasady przyjęcie tego prawa, tak jak ja to widzę, zamroził integrację Gruzji z Unią Europejską - powiedział Herczyński, który stwierdził, że Gruzja i UE przechodzą obecnie "trudny okres" w swoich relacjach. 

Co dalej z Gruzją? Szefowie dyplomacji państw UE będą o tym rozmawiać w przyszłym tygodniu

Przez dwa miesiące przeciwnicy prawa o „zagranicznych agentach” organizowali w Gruzji największe uliczne protesty od czasu ogłoszenia przez ten kraj niepodległości w 1991 roku.

USA i Unia Europejska wielokrotnie krytykowały projekt ustawy i ostrzegały Gruzję, że jeśli prawo wejdzie w życie zablokuje jej wysiłki zmierzające do uzyskania członkostwa w UE.

Gruzja ma status państwa-kandydata do Unii Europejskiej od grudnia 2023 roku. Jednak przedstawiciele Unii Europejskiej alarmują obecnie, że władze w Tbilisi wycofały się z niektórych kluczowych reform, które muszą być wdrożone nim kraj zostanie członkiem UE.

Herczyński zapowiedział, że szefowie MSZ krajów UE będą omawiać sytuację w Gruzji na spotkaniu w Luksemburgu w przyszłym tygodniu.

Jak dodał możliwe są różne opcje, jeśli chodzi o dalsze kroki wobec Gruzji i państwa UE „zdecydują, którą opcję z tego menu wdrożą”.

Herczyński odniósł się do przyjętej przez gruziński parlament ustawy o „zagranicznych agentach”, która — zdaniem jej przeciwników — jest wzorowana na prawie obowiązującym w Rosji.

Czego dotyczy prawo, które „zamroziło” integrację Gruzji z Unią Europejską?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Ambasador Niemiec: Nasza odpowiedzialność za przeszłość to też odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość
Dyplomacja
Radosław Sikorski: Obrona szpitali onkologicznych dla dzieci nie oznacza eskalacji
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla