Atak na szpital w Strefie Gazy. Joe Biden mówi: To druga strona

Izraelski Ynet podał, że USA przyjęły wersję izraelską, z której wynika, że tragedia na terenie szpitala w Strefie Gazy do którego doszło we wtorek wieczorem, był następstwem uderzenia rakiety Islamskiego Dżihadu, która nie trafiła w cel.

Publikacja: 18.10.2023 11:51

Joe Biden i Beniamin Netanjahu

Joe Biden i Beniamin Netanjahu

Foto: AFP

W ataku na szpital Al-Ahli miało zginąć kilkaset osób (nawet do 800 - według strony palestyńskiej). Hamas twierdzi, że był to efekt izraelskiego ataku, Izrael zaprzecza jednak, aby w momencie gdy doszło do eksplozji prowadził ataki na rejon, w którym znajduje się szpital.

Beniamin Netanjahu o Hamasie: Jak naziści, jak Państwo Islamskie

Islamski Dżihad zaprzecza, jakoby miał coś wspólnego z atakiem. Hezbollah ogłosił, w związku z atakiem, "dzień gniewu" wobec Izraela.

Podczas spotkania z Joe Bidenem premier Izraela, Beniamin Netanjahu podziękował Bidenowi za "jednoznaczne wsparcie udzielane Izraelowi w obecnym czasie, które odzwierciedla wolę przeważającej większości Amerykanów".

- Widzieliśmy wasze wsparcie każdego dnia w szerokiej i głębokiej współpracy od początku tej wojny - powiedział izraelski premier.

Czytaj więcej

Biden wylądował w Izraelu. Papież wzywa wiernych, by stanęli po stronie pokoju

Netanjahu nazwał współpracę "prawdziwie bezprecedensową".

Premier Izraela chwalił Bidena za dostarczenie Izraelowi "narzędzi, których potrzeba do obrony" i za "jasny sygnał dla naszych wrogów, by nie testowali naszej odpowiedzi".

Netanjahu wskazał też, że dwa amerykańskie lotniskowce, które Biden wysłał w rejon "wspierają te słowa działaniami".

Premier Izraela stwierdził, że Hamas "zamordował 1 400, lub nawet więcej Izraelczyków". - To byłby odpowiednik 50 tys. Amerykanów zabitych jednego dnia - dodał

- Ale ponad wszystko, prezydencie, świat widzi wsparcie, moralną jasność, którą demonstruje pan, w momencie gdy Izrael został zaatakowany - podkreślił.

Netanjahu mówił, że Biden "słusznie rysuje linię między siłami cywilizacji i siłami barbarzyńskimi".

Premier Izraela zwrócił też uwagę, że wizyta Bidena w Izraelu jest "głęboko poruszająca" jako pierwsza wizyta przywódcy USA w Izraelu w czasie wojny.

Czytaj więcej

Hamas opublikował film z porwaną 21-latką. Rodzina błaga o jej uwolnienie

Netanjahu mówił Bidenowi, że Hamas "mordował dzieci na oczach rodziców i rodziców na oczach ich dzieci, palił ludzi żywcem, gwałcił i mordował kobiety, ścinał żołnierzy".

Premier Izraela stwierdził, że Hamas "zamordował 1 400, lub nawet więcej Izraelczyków". - To byłby odpowiednik 50 tys. Amerykanów zabitych jednego dnia - dodał porównując populację obu krajów (Izrael liczy niespełna 10 mln mieszkańców).

- Tak jak cywilizowany świat pokonał nazistów i zjednoczył się, by pokonać Państwo Islamskie, tak cywilizowany świat musi zjednoczyć się, by pokonać Hamas - podkreślił Netanjahu.

- Siły cywilizacji zwyciężą - dla naszego dobra, dla waszego dobra, dla pokoju i bezpieczeństwa w naszym regionie i w świecie - dodał.

Joe Biden o ataku na szkołę w Strefie Gazy: Wydaje się, że to druga strona

Z kolei Biden stwierdził, że eksplozja w szpitalu Al-Ahli była najwyraźniej "spowodowana przez terrorystyczną organizację z Gazy, a nie przez Izrael".

Czytaj więcej

Joe Biden na Bliskim Wschodzie, a w Iraku próba ataku na żołnierzy USA

- Byłem głęboko zasmucony i oburzony eksplozją w szpitalu w Gazie. Bazując na tym, co widziałem, wydaje się, że uczyniła to druga strona, nie wy - powiedział Biden.

Prezydent USA dodał jednak, że "wiele osób nie jest pewnych"

Biden mówił też Netanjahu, że "chce, aby naród Izraela wiedział, po której stronie są USA" i dlatego odwiedził Izrael.

Prezydent USA przypomniał, że Hamas zamordował w Izraelu 31 Amerykanów. Zastrzegł jednak, że "Hamas nie reprezentuje wszystkich Palestyńczyków i sprowadza na nich tylko cierpienie".

W ataku na szpital Al-Ahli miało zginąć kilkaset osób (nawet do 800 - według strony palestyńskiej). Hamas twierdzi, że był to efekt izraelskiego ataku, Izrael zaprzecza jednak, aby w momencie gdy doszło do eksplozji prowadził ataki na rejon, w którym znajduje się szpital.

Beniamin Netanjahu o Hamasie: Jak naziści, jak Państwo Islamskie

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyplomacja
Viktor Elbling, ambasador Niemiec w Warszawie: Nie wrócimy do relacji sprzed 2015 roku
Dyplomacja
Referendum w Wenezueli: 95 proc. poparło roszczenia terytorialne wobec Gujany
Dyplomacja
Chiny: Okręt wojenny USA wpłynął na nasze wody terytorialne
Dyplomacja
Po wyborach w Polsce w Berlinie strzeliły korki od szampana? Viktor Elbling, ambasador Niemiec odpowiada
Dyplomacja
Fico: Słowacja powinna przygotować się na normalizację stosunków z Rosją
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości