Indie dokonały zabójstwa na terenie Kanady? "To byłoby naruszenie suwerenności"

Kanada poinformowała w poniedziałek, że prowadzi "aktywne sprawdzanie wiarygodnych zarzutów" łączących agentów indyjskiego rządu z zabójstwem przywódcy ruchu separatystycznego Sikhów, do którego doszło w czerwcu na terenie Kolumbii Brytyjskiej.

Publikacja: 19.09.2023 05:00

Justin Trudeau i Narendra Modi

Justin Trudeau i Narendra Modi

Foto: AFP

Jak zauważa Reuters śledztwo z pewnością zaszkodzi relacjom dyplomatycznym między Kanadą a Indiami.

Zabójstwo sikha w Kanadzie: Justin Trudeau rozmawiał o tym z Narendrą Modim

Premier Kanady, Justin Trudeau, wygłosił nadzwyczajne oświadczenie w kanadyjskiej Izbie Gmin, stwierdzając, że jakikolwiek udział obcego rządu w zabójstwie obywatela Kanady byłby "nieakceptowalnym naruszeniem suwerenności" kraju.

45-letni Hardeep Singh Nijjar został zastrzelony przed sikhijską świątynią 18 czerwca w Surrey, na przedmieściach Vancouver. Nijjar popierał powstanie niepodległego Chalistanu, państwa Sikhów, które obejmowałoby terytorium stanu Pendżab w Indiach. W lipcu 2020 roku Nijjar został uznany przez rząd Indii za terrorystę.

Czytaj więcej

Członek Izby Lordów proponuje "przynętę" dla Rosji: perspektywę członkostwa w NATO

Śledczy z Kolumbii Brytyjskiej informowali w sierpniu, że w sprawie zabójstwa Nijjara jest trzech podejrzanych. Jak dotąd w sprawie nie dokonano jednak żadnych aresztowań.

"Kanadyjskie agencje bezpieczeństwa aktywnie sprawdzają wiarygodne zarzuty dotyczące potencjalnego związku między agentami indyjskiego rządu" a śmiercią Nijjara - oświadczył Trudeau.

Premier Kanady miał poruszyć kwestię zabójstwa w czasie bezpośredniej rozmowy z premierem Indii, Narendrą Modim, na marginesie szczytu G20 w New Delhi, w ubiegłym tygodniu. Trudeau miał wezwać rząd Indii do "współpracy z Kanadą w gruntownym wyjaśnieniu tej sprawy".

- Kanada przekazała wyrazy głębokiego zaniepokojenia kierownictwu wywiadu i sił bezpieczeństwa indyjskiego rządu - podkreślił kanadyjski premier.

Kanada miała też w poniedziałek wydalić agenta indyjskiego wywiadu - poinformowała szefowa MSZ Kanady, Melanie Joly, nie przedstawiając żadnych szczegółów tej sprawy.

Czytaj więcej

Sikhowie chcą własnego państwa. Czy poleje się krew?

Sikhowie w Kanadzie budzą zaniepokojenie Indii

Indie nie kryją niezadowolenia z dużej aktywności ruchu separatystycznego sikhów w Kanadzie. Modi miał w czasie szczytu G20 mówić Trudeau o obawach w związku z ostatnimi demonstracjami sikhów w Kanadzie, w czasie których domagali się oni stworzenia niepodległego państwa.

Sprawa zabójstwa Nijjara może zaszkodzić relacjom handlowym między Kanadą a Indiami. Obecnie rozmowy o umowie handlowej między obu państwami zostały zamrożone. Kanada nie wyjaśnia dlaczego tak się stało, Indie informują, że stoją za tym kwestie "polityczne".

Sikhizm to religia powstała w XV wieku w Indiach w prowincji Pendżab. Łączy w sobie elementy islamu i hinduizmu

Wartość handlu między Indiami a Kanadą wyniosła w 2022 roku 10,2 mld dolarów - wynika z informacji kanadyjskiego urzędu statystycznego.

W Kanadzie mieszka największa społeczność sikhów poza indyjskim stanem Pendżab. W Kanadzie zamieszkuje też jedna z największych poza Indiami społeczność osób pochodzenia indyjskiego - w 40-milionowym kraju jest ich ok. 1,4 miliona. W 2021 roku ok. 770 tys. mieszkańców Kanady deklarowało wyznawanie sikhizmu.

Sikhizm to religia powstała w XV wieku w Indiach w prowincji Pendżab, założona przez Guru Nanaka. Sikhizm jest religią łączącą elementy islamu i hinduizmu. Sikhowie sprzeciwiają się wojnom o podłożu wyznaniowym - uważają, że Boga należy czcić pod dowolnym imieniem.

Jak zauważa Reuters śledztwo z pewnością zaszkodzi relacjom dyplomatycznym między Kanadą a Indiami.

Zabójstwo sikha w Kanadzie: Justin Trudeau rozmawiał o tym z Narendrą Modim

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyplomacja
Gen. Waldemar Skrzypczak o słowach Mateusza Morawieckiego: To po prostu działanie antypolskie
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Dyplomacja
Kreml komentuje spór między Polską a Ukrainą. "Napięcie będzie się pogłębiać"
Dyplomacja
Andrzej Duda łagodzi konflikt z Ukrainą. Mówi o "sojuszu na setki lat"
Dyplomacja
Co Ukraińcy sądzą o słowach Mateusza Morawieckiego o broni dla Ukrainy?
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski mówi o "nowym poziomie jedności z USA". "Historyczna rzecz"
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej