USA upominają Ankarę: Aspiracje Turcji nie powinny stać na drodze Szwecji do NATO

Stany Zjednoczone uważają, że życzenie Turcji przystąpienia do Unii Europejskiej nie powinno opóźniać przystąpienia Szwecji do NATO.

Publikacja: 10.07.2023 20:26

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan i premier Szwecji Ulf Kristersson oraz sekretarz generalny NATO Jens

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan i premier Szwecji Ulf Kristersson oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed spotkaniem w Wilnie w przeddzień szczytu NATO, 10 lipca 2023 r.

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 502

W Wilnie rozpoczyna się we wtorek szczyt NATO.

Na Litwę zjeżdżają już delegacje państw członkowskich, a w kuluarach toczą się rozmowy, między innymi na temat członkostwa Szwecji w sojuszu, na który wciąż nie wyraziły zgody Węgry i Turcja.

Budapeszt, ustami szefa MSZ Petera Szijjarto, dał do zrozumienia, że zgodzi się na członkostwo Szwecji, gdy Turcja zasygnalizuje, że także jest na to gotowa.

Turcja stawia warunki

- Najpierw otwórzmy drogę do członkostwa Turcji w Unii Europejskiej, a następnie otworzymy ją dla Szwecji, tak jak otworzyliśmy ją dla Finlandii - powiedział Recep Tayyip Erdogan tuż przed wylotem do Wilna.

Dodał też, że Szwecja musi wywiązać się ze zobowiązań, zawartych w podpisanej przed rokiem umowie, dotyczących m.in. ekstradycji tureckich opozycjonistów i zmian w prawie dotyczących terroryzmu.

Erdogan zapowiedział, że Ankara nie pójdzie w tych kwestiach na ustępstwa,

Czytaj więcej

Szwecja w NATO, Turcja w UE. Erdogan stawia warunek

Waszyngton upomina Ankarę

USA uważają, że życzenie Turcji przyjęcia do Unii Europejskiej nie powinno opóźniać przystąpienia Szwecji do NATO - poinformował w poniedziałek Departament Stanu.

- Stany Zjednoczone od wielu lat wspierają aspiracje Turcji do UE i nadal to robimy – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller, dodając, że ostatecznie wszystko zależy od UE i Turcji. - Nie uważamy jednak, że powinno to być przeszkodą w przystąpieniu Szwecji do NATO.

Miller powiedział, że sekretarz stanu USA Antony Blinken „zwrócił na to uwagę” w rozmowach z tureckim ministrem spraw zagranicznych Hakanem Fidanem. Obaj rozmawiali ze sobą trzy razy w ciągu pięciu dni.

- Nadal naciskamy na to, że Szwecja podjęła szereg kroków w celu rozwiązania obaw podniesionych przez Turcję i uważamy, że nadszedł czas, aby Turcja poparła przystąpienie Szwecji do NATO – dodał Miller.

W Wilnie rozpoczyna się we wtorek szczyt NATO.

Na Litwę zjeżdżają już delegacje państw członkowskich, a w kuluarach toczą się rozmowy, między innymi na temat członkostwa Szwecji w sojuszu, na który wciąż nie wyraziły zgody Węgry i Turcja.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Hiszpania wyśle Ukrainie broń wartą miliard euro. Będą to m.in. czołgi Leopard?
Dyplomacja
Gabrielius Landsbergis o Węgrach: Nasze decyzje są blokowane przez jeden kraj
Dyplomacja
Kreml: NATO jest w stanie bezpośredniej konfrontacji z Rosją
Dyplomacja
Emmanuel Macron w Niemczech: Forma bierze górę nad treścią. Motor Europy pozostanie zepsuty
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Dyplomacja
Polska może wysłać żołnierzy na Ukrainę? Prezydent Estonii: O tym się rozmawia
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?