USA upominają Ankarę: Aspiracje Turcji nie powinny stać na drodze Szwecji do NATO

Stany Zjednoczone uważają, że życzenie Turcji przystąpienia do Unii Europejskiej nie powinno opóźniać przystąpienia Szwecji do NATO.

Publikacja: 10.07.2023 20:26

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan i premier Szwecji Ulf Kristersson oraz sekretarz generalny NATO Jens

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan i premier Szwecji Ulf Kristersson oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed spotkaniem w Wilnie w przeddzień szczytu NATO, 10 lipca 2023 r.

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 502

W Wilnie rozpoczyna się we wtorek szczyt NATO.

Na Litwę zjeżdżają już delegacje państw członkowskich, a w kuluarach toczą się rozmowy, między innymi na temat członkostwa Szwecji w sojuszu, na który wciąż nie wyraziły zgody Węgry i Turcja.

Budapeszt, ustami szefa MSZ Petera Szijjarto, dał do zrozumienia, że zgodzi się na członkostwo Szwecji, gdy Turcja zasygnalizuje, że także jest na to gotowa.

Turcja stawia warunki

- Najpierw otwórzmy drogę do członkostwa Turcji w Unii Europejskiej, a następnie otworzymy ją dla Szwecji, tak jak otworzyliśmy ją dla Finlandii - powiedział Recep Tayyip Erdogan tuż przed wylotem do Wilna.

Dodał też, że Szwecja musi wywiązać się ze zobowiązań, zawartych w podpisanej przed rokiem umowie, dotyczących m.in. ekstradycji tureckich opozycjonistów i zmian w prawie dotyczących terroryzmu.

Erdogan zapowiedział, że Ankara nie pójdzie w tych kwestiach na ustępstwa,

Czytaj więcej

Szwecja w NATO, Turcja w UE. Erdogan stawia warunek

Waszyngton upomina Ankarę

USA uważają, że życzenie Turcji przyjęcia do Unii Europejskiej nie powinno opóźniać przystąpienia Szwecji do NATO - poinformował w poniedziałek Departament Stanu.

- Stany Zjednoczone od wielu lat wspierają aspiracje Turcji do UE i nadal to robimy – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller, dodając, że ostatecznie wszystko zależy od UE i Turcji. - Nie uważamy jednak, że powinno to być przeszkodą w przystąpieniu Szwecji do NATO.

Miller powiedział, że sekretarz stanu USA Antony Blinken „zwrócił na to uwagę” w rozmowach z tureckim ministrem spraw zagranicznych Hakanem Fidanem. Obaj rozmawiali ze sobą trzy razy w ciągu pięciu dni.

- Nadal naciskamy na to, że Szwecja podjęła szereg kroków w celu rozwiązania obaw podniesionych przez Turcję i uważamy, że nadszedł czas, aby Turcja poparła przystąpienie Szwecji do NATO – dodał Miller.

W Wilnie rozpoczyna się we wtorek szczyt NATO.

Na Litwę zjeżdżają już delegacje państw członkowskich, a w kuluarach toczą się rozmowy, między innymi na temat członkostwa Szwecji w sojuszu, na który wciąż nie wyraziły zgody Węgry i Turcja.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyplomacja
Gen. Waldemar Skrzypczak o słowach Mateusza Morawieckiego: To po prostu działanie antypolskie
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Dyplomacja
Kreml komentuje spór między Polską a Ukrainą. "Napięcie będzie się pogłębiać"
Dyplomacja
Andrzej Duda łagodzi konflikt z Ukrainą. Mówi o "sojuszu na setki lat"
Dyplomacja
Co Ukraińcy sądzą o słowach Mateusza Morawieckiego o broni dla Ukrainy?
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski mówi o "nowym poziomie jedności z USA". "Historyczna rzecz"
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej