Uroczystość na Kremlu. Putin mówił o degradacji stosunków USA-Rosja

Stosunki między Federacją Rosyjską a Stanami Zjednoczonymi przeżywają głęboki kryzys, a polityka zagraniczna Waszyngtonu doprowadziła do dzisiejszego kryzysu ukraińskiego - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin podczas ceremonii przyjęcia listów uwierzytelniających od ambasadorów, w tym nowej ambasador USA w Rosji, Lynn Tracy.

Publikacja: 05.04.2023 15:50

Spotkanie Putina z ambasadorami

Spotkanie Putina z ambasadorami

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 406

W środę na Kremlu odbyła się uroczystość przyjęcia listów uwierzytelniających od nowym ambasadorów w Federacji Rosyjskiej.

Putin zapewnił, że Rosja nie ma zamiaru się izolować i pozostaje otwarta na "konstruktywną współpracę" z każdym państwem, bez wyjątku.

Szczególnie dużo uwagi prezydent Rosji poświęcił nowej ambasador USA. Zwracając się do Lynn Tracy, Putin powiedział, że "nie chciałby zakłócać błogiej atmosfery składania listów uwierzytelniających".

- Wiem, że może  się pani ze mną nie zgadzać, ale nie mogę dziś nie powiedzieć, że użycie przez Stany Zjednoczone w polityce zagranicznej takich narzędzi, jak wsparcie tzw. kolorowych rewolucji, wsparcie w tym zakresie zamachu stanu w Kijowie w 2014 roku ostatecznie doprowadziło do obecnego kryzysu ukraińskiego, a dodatkowo negatywnie przyczyniło się do degradacji stosunków rosyjsko-amerykańskich  – podkreślił Władimir Putin.

Dodał, że stosunki między Federacją Rosyjską a Stanami Zjednoczonymi, od których bezpośrednio zależy globalne bezpieczeństwo i stabilność, "przechodzą niestety głęboki kryzys".

Kryzys tan ma być spowodowany "zasadniczo różnymi podejściami do kształtowania współczesnego porządku światowego", zdaniem Putina.

Jednocześnie prezydent zaznaczył, że Moskwa „zawsze opowiadała się za budowaniem relacji rosyjsko-amerykańskich wyłącznie na zasadach równości, poszanowania wzajemnej suwerenności i interesów oraz nieingerencji w sprawy wewnętrzne”.

- Będziemy się tym kierować także w przyszłości – podsumował Putin.

Dyplomacja
Mark Rutte jednak nie będzie musiał przepraszać Viktora Orbána, by stanąć na czele NATO
Dyplomacja
Nieoficjalnie: Konflikt w EPP. Manfred Weber wskazuje wiceszefa frakcji ignorując stanowisko Polaków
Dyplomacja
Kto będzie kierował UE? W Brukseli nie przesądzono, czy na czele KE stanie Ursula von der Leyen
Dyplomacja
Żołnierze Korei Północnej przekroczyli granicę z Koreą Płd. Padły strzały
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Dyplomacja
Indie zastąpią poradzieckie pojazdy opancerzone amerykańskimi?
Dyplomacja
W Brukseli zdecydują, kto stanie na czele UE. Ważne stanowisko dla premier Estonii?