W litewskich szkołach ok. 70 proc. uczniów wybiera język rosyjski, jako drugi język obcy. Jednakże od momentu wybuchu wojny na Ukrainie niektórzy litewscy politycy zaczęli sygnalizować, że jest to problem.

Minister edukacji, Jurgita Šiugždinienė, w ostatnim czasie poinformowała, że zamierza zmniejszyć odsetek uczniów wybierających rosyjski jako drugi język rosyjski, z 70 do 30 proc. w ciągu pięciu lat.

Czytaj więcej

Premier Litwy: Lekcji języka polskiego musi być jak najwięcej

Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej zaproponowało, by zamiast języka rosyjskiego wprowadzić do szkół język polski jako drugi język obcy od przyszłego roku akademickiego. Wymagałoby to jednak zatrudnienia w szkołach więcej nauczycieli języka polskiego niż wynosi liczba nauczycieli tego przedmiotu, którą Litwa obecnie dysponuje - czytamy w serwisie lrt.lt.

Na litewskich uniwersytetach rocznie do dziesięciu studentów wybiera studiowanie nauczania języka polskiego, co nie pozwoliłoby na realizację zakrojonego na szeroką skalę programu nauki języka polskiego w szkołach tylko w Wilnie.

Ponadto na Litwie ma brakować podręczników do nauki języka polskiego jako języka obcego.

Ministerstwo Edukacji Litwy rozważa też wprowadzenie nauczania języka łotewskiego do szkół

Ministerstwo Edukacji przekonuje jednak, że program rozpoczęcia nauczania języka polskiego od nowego roku szkolnego jest realistyczna, ale polski nie będzie uczony w całym kraju.

- Ok. 70 proc. wszystkich nauczycieli (języka polskiego) mieszka w Wilnie i w okolicach Wilna. Te rejony są obecnie miejscami, gdzie szanse (na upowszechnienie nauczania polskiego - red.) są największe - komentuje Ramūnas Skaudžius, wiceminister edukacji Litwy.

- Gdyby były dwie lub trzy szkoły w Wilnie, które chciałyby rozpocząć nauczanie polskiego w ramach eksperymentu, sądzę, że wystarczyłoby nauczycieli - mówi z kolei Kinga Geben, wykładowczyni dydaktyki języka polskiego na Uniwersytecie w Wilnie.

Na Litwie ma być obecnie ok. 130 nauczycieli języka polskiego.

Ministerstwo Edukacji Litwy rozważa też wprowadzenie nauczania języka łotewskiego do szkół, ale ten pomysł nie cieszy się jak na razie poparciem.