- Polska i państwa bałtyckie to kraje, w których od dłuższego czasu toczy się wściekła rusofobiczna kampania i które starają się być kręgosłupem wszelkich antyrosyjskich przedsięwzięć Zachodu - powiedział w rozmowie z dziennikarzami szef rosyjskiej dyplomacji.

Cytowany przez rosyjską agencję RIA Nowosti Siergiej Ławrow ocenił, że w ostatnim czasie dwustronne stosunki Rosji z Polską i państwami bałtyckimi uległy "katastrofalnej degradacji".

- Interakcje z tymi krajami we wszystkich obszarach zostały zamrożone i praktycznie zredukowane do zera - powiedział Ławrow, pytany o wyniki działań rosyjskiej dyplomacji w 2022 roku.

Czytaj więcej

MSZ Rosji: Po decyzji USA ws. czołgów nie ma sensu rozmawiać z Kijowem

- Ale nie jesteśmy zwolennikami zerwania stosunków dyplomatycznych. Nawet w najtrudniejszej sytuacji konieczne jest zachowanie kanałów dialogu, rozwiązywania problemów naszych współobywateli i rodaków - mówił szef rosyjskiej dyplomacji. Ławrow dodał, że nie można wykluczyć, że państwa, o których mówi, "po wejściu w antyrosyjskie szaleństwo (...) zdecydują się na całkowite zerwanie kontaktów" z Federacją Rosyjską.

- Jeśli tak się stanie, to odpowiedzialność za ten krok i jego konsekwencje spadnie całkowicie na przywódców tych państw. Zamierzamy twardo bronić naszych interesów narodowych, a przeciwnicy muszą zrozumieć, że ich działania będą miały długofalowe konsekwencje - oświadczył Siergiej Ławrow.