Niektóre wystrzelone przez Koreę Północną pociski spadły w strefie buforowej, w pobliżu granicy morskiej między Koreami, co stanowi - według Seulu - naruszenie porozumienia z 2018 roku, którego celem była redukcja napięć na Półwyspie Koreańskim.

Czytaj więcej

Pustki w rosyjskich magazynach wojskowych

Korea Południowa wysłała Korei Północnej kilka ostrzeżeń w związku z prowadzonym przez Pjongjang ostrzałem artyleryjskim - podał resort obrony Korei Południowej w wydanym oświadczeniu.

O wystrzeleniu "dziesiątek pocisków" w kierunku granicy z Koreą Południową informuje północnokoreańska agencja informacyjna, KCNA, cytując rzecznika Sztabu Generalnego Koreańskiej Armii Ludowej.

- Wróg powinien natychmiast powstrzymać się od działań militarnych, które eskalują napięcie w rejonach w pobliżu granicy, gdzie wzrokowy kontakt (między siłami zbrojnymi Korei Północnej i Południowej - red.) jest możliwy - mówi cytowany przez KCNA rzecznik.

Armia Korei Południowej wraz z siłami USA prowadzi wspólne ćwiczenia połączone ze strzelaniami w pobliżu granicy z Koreą Północną w hrabstwie Cheorwon. Ćwiczenia potrwają do wtorku.

Korea Północna uważa wszelkie wspólne ćwiczenia armii Korei Południowej i USA za dowód wrogiej polityki Waszyngtonu i Seulu wobec Pjongjangu i przygotowanie do ataku na Koreę Północną.

Reuters przypomina, że w połowie października Korea Północna wystrzeliła ponad 500 pocisków artyleryjskich w kierunku morza, co stanowiło - jak podał Seul - naruszenie porozumienia z 2018 roku.