Zełenski dziękuje polskiemu Senatowi za uchwałę ws. Rosji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Senatowi RP za podjęcie uchwały o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny.

Publikacja: 27.10.2022 03:00

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 245

- Rosja jako państwo terrorystyczne jest terrorystą we wszystkim i zasługuje na codzienne zwiększanie międzynarodowego nacisku na nią - powiedział w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy.

- Jestem wdzięczny tym przywódcom i tym politykom, którzy to rozumieją i zapewniają - dodał. - W szczególności jestem wdzięczny Senatowi Polski, który postanowił oficjalnie uznać Rosję za państwo sponsorujące terroryzm - oświadczył Wołodymyr Zełenski. Ocenił, że takie decyzje powinny zostać podjęte przez większość państw, ponieważ "Rosja swoimi działaniami nie pozostawia wyboru".

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Znaczne straty Rosjan, to kolejny taki dzień

W środę Senat jednomyślnie (85 głosów "za", 15 senatorów nie głosowało) przyjął uchwałę o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny. Uchwała stwierdza, że siły zbrojne Rosji "rozpętały bestialską wojnę z Ukrainą", a celem tego konfliktu jest "wymazanie z mapy suwerennego kraju oraz wyniszczenie narodu ukraińskiego".

"Ukraina jest dziś najważniejszym miejscem, broniącym demokracji i wolności" - brzmi fragment tekstu, w którym napisano, że "rosyjscy najeźdźcy terroryzują mieszkańców ukraińskich miast, bombardując cywilne cele".

Czytaj więcej

Senat podjął uchwałę o uznaniu władz Rosji za reżim terrorystyczny

Tekst przyjętej przez Senat uchwały stwierdza, że prezydent Rosji "Władimir Putin i jego aparat przemocy wrócili do okrutnych praktyk reżimów stalinowskiego i hitlerowskiego". "Dlatego Rosja musi zostać pokonana i pozbawiona możliwości zagrażania sąsiadom" - oświadczyli senatorowie.

W uchwale Senat potępił rosyjską agresję oraz wezwał "wszystkie kraje opowiadające się za pokojem, demokracją i prawami człowieka do uznania władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny".

Dyplomacja
Niemcy nakazują Rosji zamknięcie jej placówek dyplomatycznych
Dyplomacja
Kandydatka na sekretarza generalnego NATO twierdzi, że nią nie jest
Dyplomacja
Kosowo: Żołnierze z Polski pilnują ratusza w Zvečan. Rosja wspiera Serbów
Dyplomacja
USA mówią, że nie popierają ataków na Rosję. Rosyjski ambasador: Czyli zachęcają
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dyplomacja
"Lex Tusk". MSZ wydał oświadczenie ws. "uwag sojuszników". Wskazuje na USA
Dyplomacja
Zełenski przekonuje Koreę Płd. że zestawy przeciwlotnicze to nie broń