Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 218

- Jest jeden absolutny beneficjent tej sytuacji - to Waszyngton. Oni (Przedstawiciele władz USA) mówili tak wiele o tym, dlaczego Nord Stream powinien zostać zniszczony, zamknięty, usunięty z agendy i dlaczego byłoby to korzystne dla USA. Mówili tak dużo Amerykanom dlaczego Nord Stream jest nieopłacalny dla Ameryki, niech ponownie się posłuchają i zrozumieją kto jest beneficjentem tej sytuacji, po eksplozjach na Nord Stream i Nord Stream 2 - oświadczyła Zacharowa.

Rzeczniczka MSZ Rosji podkreśliła, że przedstawiciele władz USA mówili w ostatnich latach iż wyłączenie gazociągów Nord Stream pozwoliłoby USA zwiększyć dostawy gazu LNG do UE.

Będziemy domagać się uczciwego i obiektywnego śledztwa -

Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji

- Poza wszystkim (sekretarz stanu USA Anthony) Blinekn nie ukrywał faktu, że głównym celem jest oderwanie Europy od rosyjskich surowców energetycznych i teraz nie wie kto na tym skorzysta? To wy skorzystacie - mówiła.

Według Zacharowej USA "nie zdołały zamrozić projektu politycznie, wymazać go ekonomicznie, a stało się to 25, 26 i 27 września, gdy doszło do serii eksplozji jego nitek".

- Będziemy domagać się uczciwego i obiektywnego śledztwa - zapowiedziała Zacharowa.

W nocy, 26 września, doszło do wycieku z gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2. Jak poinformowano w czwartek wycieki takie były łącznie cztery i doszło do nich na wodach wyłącznych stref ekonomicznych Danii i Szwecji.

UE i NATO podejrzewają, że gazociągi padły ofiarą sabotażu, ale nie wskazują jednoznacznie winnych.