Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 217

"21 września rosyjskie władze rozpoczęły mobilizację swoich obywateli na potrzeby sił zbrojnych, by wesprzeć inwazję na Ukrainę. Rosja może (obecnie) odmówić uznania obywatelstwa USA osób posiadających podwójne obywatelstwo, odmówić im dostępu do amerykańskiej pomocy konsularnej, uniemożliwić opuszczenie Rosji albo zaciągnąć osoby z podwójnym obywatelstwem do służby wojskowej" - czytamy w oświadczeniu umieszczonym na stronie ambasady USA w Moskwie.

Amerykańska ambasada podkreśla, że możliwości opuszczenia Rosji drogą powietrzną są obecnie "skrajnie ograniczone i często niedostępne w krótkim czasie".

Czytaj więcej

Pieskow zapowiada, że wojna będzie trwać także po pseudoreferendach

Jednocześnie ambasada USA w Moskwie zwraca uwagę, że Rosję nadal można opuścić drogą lądową.

"Jeśli chcecie opuścić Rosję musicie zorganizować to sobie tak szybko, jak to możliwe. Ambasada USA ma poważnie ograniczoną możliwość pomocy obywatelom USA, a warunki, w tym opcje transportowe, mogą gwałtownie stać się jeszcze bardziej ograniczone" - czytamy w oświadczeniu.

Rosja może (obecnie) odmówić uznania obywatelstwa USA osób posiadających podwójne obywatelstwo

Fragment oświadczenia ambasady USA w Moskwie

"Obywatele USA nie powinni podróżować do Rosji a ci, którzy przebywają lub podróżują po Rosji, powinni ją opuścić natychmiast, dopóki ograniczone możliwości transportu są jeszcze dostępne" - apeluje ambasada USA.

"Przypominamy obywatelom USA, że prawo do pokojowych zgromadzeń i wolności wypowiedzi nie są gwarantowane w Rosji. Unikajcie politycznych i społecznych protestów, nie fotografujcie funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa w czasie takich wydarzeń. Rosyjskie władze dokonywały aresztowań obywateli USA uczestniczących w takich demonstracjach" - czytamy również w oświadczeniu.