Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 217

Pieskow w rozmowie z dziennikarzami zapewnił, że nic mu nie wiadomo na temat tego, aby specjalna operacja wojskowa (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.) zmieniła się w "operację antyterrorystyczną".

- Taka decyzja może zostać podjęta tylko przez Naczelnego Wodza (Władimira Putina - red.) - podkreślił rzecznik Kremla.

- Nic o tym nie wiem, to musi być decyzja naczelnego wodza - prezydenta kraju - powiedział Pieskow odpowiadając na pytanie dziennikarza o zmianę charakteru działań na Ukrainie.

Nie całe terytorium Donieckiej Republiki Ludowej zostało wyzwolone

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla

Pieskow mówił też, że po referendum na okupowanych terytoriach ws. ich aneksji do Federacji Rosyjskiej, "niezbędne będzie wyzwolenie obwodu donieckiego w granicach administracyjnych" (obecnie Rosja kontroluje ok. połowy terytorium tego obwodu).

Czytaj więcej

Przedstawiciel władz Ukrainy: Przekażemy instrukcje na wypadek ataku atomowego

- Jak wiecie nie całe terytorium Donieckiej Republiki Ludowej zostało wyzwolone (w rzeczywistości chodzi o okupację obwodu donieckiego należącego zgodnie z prawem międzynarodowym do Ukrainy - red.). Mówimy o terytorium w granicach z 2014 roku. A więc o całe terytorium Donieckiej Republiki Ludowej - mówił rzecznik Kremla.

Pieskow mówił jednocześnie - niezgodnie z prawdą - że całe terytorium tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej zostało wyzwolone (okupowane - red.).

Rzecznik Kremla dodał, że bardziej szczegółowej odpowiedzi ws. dalszych działań Rosji na Ukrainie będzie mógł udzielić gdy okupowana część Ukrainy formalnie zostanie włączona do Rosji.