Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 204

Prezydent Rosji jest jednym z przywódców biorących udział w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy, zorganizowanym w Samarkandzie w Uzbekistanie. Na marginesie szczytu Władimir Putin spotkał się m.in. z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Rosyjski przywódca miał też spotkanie z prezydentem Kirgistanu Sadyrem Dżaparowem. Na początku rozmowy doszło do niezręcznej dla Putina sytuacji. Na nagraniu, które opublikowano w mediach społecznościowych widać, że prezydent Kirgistanu kazał na siebie czekać rosyjskiemu prezydentowi ponad 20 sekund. W oczekiwaniu na pojawienie się swego rozmówcy Władimir Putin przestępował z nogi na nogę i przeglądał notatki. Gdy Dżaparow się pojawił, obaj przywódcy przywitali się.

Czytaj więcej

Putin do Xi: Potępiamy prowokacje Stanów Zjednoczonych

Do podobnej sytuacji z udziałem Władimira Putina doszło w lipcu w Teheranie. Wówczas prawie minutę prezydentowi Rosji kazał na siebie czekać prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Media spekulowały wówczas, że zachowanie tureckiego prezydenta mogło być odpowiedzią na sytuację z 2020 r. z Moskwy, gdy to Erdogan musiał czekać na Putina.

Prezydent Rosji wielokrotnie spóźniał się na spotkania ze światowymi przywódcami. Władimir Putin kazał na siebie czekać m.in. papieżowi Franciszkowi, brytyjskiej królowej Elżbiecie II, prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi czy kanclerz Niemiec Angeli Merkel.