Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 196

Zakaz wjazdu Rosjan do Litwy, Łotwy i Estonii ma zacząć obowiązywać od połowy września.

Od zakazu tego przewidywane są pewne wyjątki - Litwa, Łotwa i Estonia będą wpuszczać Rosjan przekraczających granicę z przyczyn humanitarnych lub rodzinnych, a także kierowców ciężarówek i dyplomatów - poinformował szef MSZ Łotwy, Edgars Rinkevics.

Bezpośrednie loty z Rosji do UE są zakazane w ramach sankcji

- W ciągu ostatnich kilku tygodni i miesięcy liczba przekroczeń (naszych) granic przez obywateli Rosji z wizami Schengen dramatycznie wzrosła. To stało się sprawą z zakresu bezpieczeństwa publicznego, to także kwestia moralnej i politycznej natury - mówił szef łotewskiej dyplomacji.

Bezpośrednie loty z Rosji do UE są zakazane w ramach sankcji, które UE nałożyła na Rosję po jej inwazji na Ukrainę.

Zamknięcie granic Litwy, Łotwy i Estonii dla Rosjan utrudni obywatelom Rosji wjazd na terytorium UE.

Kwestia zaprzestania wydawania Rosjanom wiz przez państwa UE pojawiła się na dwudniowym spotkaniu szefów MSZ państw Unii Europejskiej w Pradze. O wprowadzenie zakazu wydawania wiz, na szczeblu całej UE, apelowały państwa bałtyckie, ale też np. Finlandia, która ma granicę lądową z Rosją liczącą ponad 1 300 km.

Czytaj więcej

Unia Europejska zawiesi umowę wizową z Rosją

Po spotkaniu ministrów w Pradze szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell poinformował, że uczestnicy szczytu "zgodzili się na pełne zawieszenie umowy o ułatwieniach wizowych między Unią Europejską a Rosją", nie osiągnięto jednak porozumienia ws. zaprzestania wydawania wiz Rosjanom ze względu na "brak jednomyślności".