Miedwiediew, który był prezydentem Rosji od 2008 do 2012 roku przestrzegał, by nie ugrywać politycznych punktów na budowaniu napięcia wokół Ukrainy.

W środę USA przekazały Rosji pisemną odpowiedź na żądania dotyczące gwarancji bezpieczeństwa, których od Zachodu i NATO chce Moskwa. Rosja nie skomentowała jeszcze treści otrzymanych odpowiedzi.

- Jest oczywiste, że najważniejszą i jedyną drogą, którą można dojść do porozumienia ws. gwarancji bezpieczeństwa, są środki polityczno-dyplomatyczne, negocjacje, wykorzystanie zasady niepodzielności bezpieczeństwa - powiedział Miedwiediew.

Były prezydent Rosji ostrzegł jednocześnie przed konfliktem Rosji i USA o Ukrainę, który byłby "katastroficznym scenariuszem". Jego zdaniem alarmujące jest, że "rozgrzane głowy" w USA i NATO w ogóle wyobrażają sobie taki scenariusz.

USA przekazały Rosji pisemną odpowiedź na żądania dotyczące gwarancji bezpieczeństwa, których od Zachodu i NATO chce Moskwa

- Liczę, że to nigdy nie nastąpi - dodał.

- Inna sprawa, że jest wiele osób, które zarabiają na tym, na spekulacjach o tym. Niektórzy robią to z ignorancji, inni, ponieważ realizują określoną linię polityczną - mówił też Miedwiediew.

W tym kontekście Miedwiediew wskazał senatora USA, który publicznie mówił o możliwości "ograniczonej konfrontacji nuklearnej między USA a Rosją". Nie wskazał przy tym nazwiska senatora (chodziło o Rogera Wickera, senatora Partii Republikańskiej, który mówił o takim scenariuszu w rozmowie z Fox News - red.).

Czytaj więcej

Senator USA mówi o ataku atomowym na Rosję. Jest reakcja ambasady
Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ