- Kreml nie wyciągnął wniosków z lekcji historii. Inwazja prowadzi jedynie do straszliwego utknięcia (w okupowanym kraju - red.) i ofiar, jak wiemy z czasów interwencji ZSRR w Afganistanie i konfliktu w Czeczenii - podkreśli.
W Afganistanie, w latach 1979-1989, zginęło ponad 15 tys. żołnierzy interweniującej w tym kraju armii ZSRR oraz setki tysięcy Afgańczyków. Dwie wojny czeczeńskie, w których siły rosyjskie walczyły z separatystami, pociągnęły za sobą kilkadziesiąt tysięcy ofiar po obu stronach.
Relacje między Ukrainą a Rosją są w ostatnim czasie bardzo napięte. Rosja zgromadziła w pobliżu granic Ukrainy ponad 100 tysięcy żołnierzy. W piątek USA ostrzegały, że z informacji przekazanych przez amerykański wywiad wynika, że Rosja może dokonać prowokacji na Ukrainie, której celem będzie uzasadnienie zbrojnej inwazji na sąsiada w sytuacji, w której nie osiągnie stawianych sobie celów metodami dyplomatycznymi.
Moskwa domaga się od USA i NATO gwarancji bezpieczeństwa, obejmujących m.in. zobowiązanie, że Ukraina nigdy nie stanie się częścią Sojuszu. Zarówno USA, jak i NATO odrzucają ten postulat.
W 2014 roku Rosja dokonała nieuznanej przez społeczność międzynarodową aneksji Krymu. W tym samym roku na wschodzie Ukrainy rozpoczął się konflikt między prorosyjskimi separatystami, wspieranymi nieformalnie przez Moskwę (choć Rosja oficjalnie temu zaprzecza) a ukraińską armią.