Pieskow wskazał, że Rosja, domagając się gwarancji bezpieczeństwa od Zachodu, sama jest gotów udzielić podobnych gwarancji.

- Gwarancje bezpieczeństwa nie mogą być jednostronne, to oczywiste. Muszą działać w obie strony - stwierdził rzecznik Kremla dopytywany, czy Rosja, domagając się gwarancji bezpieczeństwa, jest w stanie zaoferować analogiczne gwarancje Zachodowi.

Pieskow przekonywał też, że "to Putin jest politykiem, który nalega, by międzynarodowe relacje były oparte na obustronnym szacunku".

Czytaj więcej

USA przekonały sojuszników w Europie, że Rosja może zaatakować Ukrainę

Rzecznik Kremla poinformował, że rozmowa Bidena z Putinem ma rozpocząć się ok. 18 czasu moskiewskiego (ok. 20 czasu polskiego) i "ma potrwać długi". Rozmowa toczyć się będzie za zamkniętymi drzwiami.

Pieskow był też pytany, czy prezydenci będą rozmawiać w cztery oczy. - Nie wiem, kto będzie siedział obok prezydenta Bidena - odparł. W kontekście Putina stwierdził, że "zawsze przed tak poważnymi negocjacjami" prezydent Rosji "porozumiewa się z odpowiednimi ministrami i dyrektorami departamentów". 

Rozmowa Bidena z Putinem ma rozpocząć się ok. 18 czasu moskiewskiego (ok. 20 czasu polskiego)

USA od kilkunastu dni alarmują, że Rosja koncentruje jednostki przy granicach z Ukrainą, co może być zapowiedzią przygotowań do agresji militarnej przeciwko temu państwu. Moskwa zaprzecza tym oskarżeniom przekonując, że to NATO i Kijów są odpowiedzialne za wzrost napięcia w regionie.