Południowa część archipelagu Wysp Kurylskich, kontrolowana od 1945 roku przez Rosję, jest przedmiotem sporu terytorialnego Rosji z Japonią. Japonia określa południową część archipelagu mianem "Terytoriów Północnych".

Spór o Kuryle jest jednym z powodów, dla których ZSRR (którego sukcesorem jest Rosja) nigdy nie zawarł formalnego układu pokojowego z Japonią po zakończeniu działań zbrojnych w czasie II wojny światowej.

Czytaj więcej

Rosja przeprowadza ćwiczenia wojskowe na Kurylach

ZSRR zajął całe Kuryle w ostatniej fazie II wojny światowej - przed sierpniem 1945 roku ZSRR nie był w stanie wojny z Japonią, mimo że Japonia prowadziła wojnę z europejskimi sojusznikami ZSRR, a ZSRR prowadził wojnę z III Rzeszą, która była sojusznikiem Japonii. 

ZSRR (którego sukcesorem jest Rosja) nigdy nie zawarł formalnego układu pokojowego z Japonią

Teraz Rosja, przy użyciu dużych okrętów desantowych, przewiozła systemy Bastion i sprzęt do ich obsługi na wyspę Matua - informuje wydawany przez rosyjski resort obrony dziennik "Czerwona Gwiazda".

W sierpniu resort obrony Rosji poinformował, że Moskwa chce rozbudować swoją infrastrukturę wojskową na Wyspach Kurylskich.