- Rosyjsko-chińska współpraca rozwija się w skomplikowanym środowisku zewnętrznym. Niestety, niektórzy zagraniczni partnerzy nadal podejmują przeciwko nam nieprzyjazne działania, stosując metody nieuczciwej konkurencji, często naruszając podstawowe normy wielostronnego systemu stosunków handlowych. Nieuprawnione, jednostronne sankcje, a także polityczna i gospodarcza presja są wyzwaniem, z którym mierzą się zarówno Rosja, jak i Chiny - mówił Miszustin w czasie wideokonferencji z udziałem chińskiego premiera, Li Keqianga.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Samotna Ukraina

- Naszą najlepszą odpowiedzią powinno być połączenie sił i wypracowanie odpowiedzi w oparciu o zasady równości, obustronnego zaufania i szacunku - dodał.

Mówiąc o współpracy z Chinami, premier Rosji wskazał na plany powiązania Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej a chińską inicjatywą Jedwabnego Szlaku.

Niestety, niektórzy zagraniczni partnerzy nadal podejmują przeciwko nam nieprzyjazne działania, stosując metody nieuczciwej konkurencji

Michaił Miszustin, premier Rosji

Premier Rosji mówił też, że będzie omawiał z premierem Chin wiele kwestii "natury strategicznej".

- Jestem pewien, że znajdziemy rozwiązania, które dodatkowo wzmocnią rozwój szeroko zakrojonej i wieloaspektowej współpracy między Rosją a Chinami - podsumował.

Rosja jest przedmiotem sankcji gospodarczych ze strony UE i USA m.in. w związku z nieuznaną przez społeczność międzynarodową aneksją Krymu.