Szojgu poinformował, że amerykańskie samoloty w trakcie ćwiczeń zbliżyły się na odległość ok. 20 km do granic Federacji Rosyjskiej.

Rosyjski minister obrony stwierdził, że Moskwa odnotowała w ostatnim czasie "znaczący wzrost" aktywności amerykańskich bombowców strategicznych w pobliżu granic Rosji. Tylko w listopadzie bombowce strategiczne z USA miały odbyć ok. 30 lotów w pobliżu rosyjskich granic - 2,5 raza więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

30

Tyle lotów miały w listopadzie odbyć w pobliżu granic Rosji bombowce strategiczne USA

Szczególną uwagę Szojgu zwrócił na ćwiczenia, w czasie których USA miały symulować atak z użyciem głowic atomowych przeciwko Rosji. "(...) w czasie amerykańskich ćwiczeń pod kryptonimem 'Global Thunder' 10 amerykańskich bombowców strategicznych ćwiczyło użycie broni atomowej przeciwko Rosji z kierunku wschodniego i zachodniego" - głosi komunikat resortu obrony, który cytuje wypowiedzi ministra Szojgu. W komunikacie czytamy, że w czasie ćwiczeń bombowce zbliżyły się do granic Rosji na odległość 20 km.

Czytaj więcej

Amerykanie rozważają przekazanie ukraińskiej armii m.in. pocisków Javelin
CNN: USA rozważają wysłanie doradców wojskowych i broni na Ukrainę

Szojgu informował o amerykańskich ćwiczeniach w czasie wideokonferencji z ministrem obrony Chin, Wei Fenghe. Podkreślił, że bombowce USA w pobliżu wschodnich granic Rosji stanowią też zagrożenie dla Chin.

Pentagon odpowiada, że informował publicznie o ćwiczeniach, które odbyły się "zgodnie z międzynarodowymi wymaganiami i protokołami".

Szef Sztabu Generalnego Rosji, Walerij Gierasimow i kierujący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Mark Miley rozmawiali telefonicznie w poniedziałek, ale szczegóły tej rozmowy nie są znane.

W ćwiczeniach "Global Thunder" brały udział zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych bombowce B-52.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

W ubiegłym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin skarżył się, że zachodnie bombowce strategiczne przenoszące "bardzo groźne bronie" pojawiają się w pobliżu granic Rosji.

Relacje USA z Rosją są obecnie bardzo napięte w związku z koncentracją rosyjskich wojsk w pobliżu granic Ukrainy. Stany Zjednoczone obawiają się, że Rosja może przygotowywać się do militarnej agresji przeciw sąsiadowi.