- Jestem bardzo zaniepokojona doniesieniami o ludziach, w tym dzieciach, którzy utknęli w lasach w związku z napiętą sytuacją na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej z Białorusią - powiedziała komisarz Johansson, domagając się spotkania z ambasadorami Litwy, Łotwy i Polski przy UE.

Litwa, Łotwa i Polska doświadczają w ostatnich miesiącach rosnącej presji migracyjnej związanej z celowym działaniem białoruskich władz, które ułatwiają imigrantom z Afryki i Bliskiego Wschodu dotarcie na granice zewnętrzne Unii Europejskiej.

W Polsce, na granicy z Białorusią, od 3 września obowiązuje stan wyjątkowy.

Litwa, Łotwa i Polska doświadczają w ostatnich miesiącach rosnącej presji migracyjnej związanej z celowym działaniem białoruskich władz

Straż Graniczna w ostatnich dniach codziennie informuje o kilkuset próbach nielegalnego przekroczenia granicy z Polską z terytorium Białorusi.

Przed kilkunastoma dniami Straż Graniczna potwierdziła, że wobec grupy imigrantów - m.in. kobiet z dziećmi - która pojawiła się przed placówką Straży Granicznej w Michałowie, zastosowano procedurę tzw. push-backu - wobec tego, że osoby te miały nie wystąpić z wnioskiem o azyl w Polsce, odwieziono je na granicę z Białorusią, która w tym miejscu przebiega m.in. przez lasy i bagna.

Czytaj więcej

Ryszard Czarnecki: Dzieci na granicy? Współczuję, że mają takich rodziców