Wcześniej Turcja miała otrzymać ponad 100 myśliwców piątej generacji, F-35, ale kontrakt ten nie doszedł do skutku, ponieważ Turcja pozyskała - mimo sprzeciwu USA - rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej S-400.

Teraz - w ramach modernizacji swoich sił powietrznych - Turcy chcą zwiększyć posiadaną flotę myśliwców o 40 maszyn F-16, chcą również zmodernizować ok. 80 już posiadanych samolotów.

40

Tyle myśliwców F-16 chce pozyskać w USA Turcja - wynika z nieoficjalnych doniesień

Wart miliardy dolarów kontrakt musi zostać zaaprobowany przez Departament Stanu USA i Kongres.

Ambasada Turcji w Waszyngtonie odmawia komentarzy w tej sprawie. Również rzecznik Departamentu Stanu nie chce potwierdzić, ani zaprzeczyć, czy Turcy starają się o zakup amerykańskich myśliwców.

Czytaj więcej

Recep Tayyip Erdogan
Erdogan: Zakup rosyjskiej broni był wart napięć w relacjach z USA

W ostatnich latach stosunki między USA a Turcją znacznie się pogorszyły - nie tylko w wyniku zakupu przez Ankarę systemów S-400, ale również ze względu na różnicę zdań ws. polityki wobec Syrii. Stany Zjednoczone są również zaniepokojone zbliżeniem się Turcji i Rosji oraz stanem przestrzegania praw człowieka w Turcji.

W Kongresie USA istnieje ponadpartyjna zgoda co do tego, aby administracja Bidena wywierała dalszą presję na Ankarę w związku z planami pozyskania przez Turcję kolejnej partii systemów S-400, a także w kwestii przestrzegania praw człowieka. Jak pisze Reuters jest prawdopodobne, że Kongres zablokuje próbę pozyskania przez Turcję myśliwców w USA.