W ubiegłym miesiącu szczepionkę podano ponad 1000 ochotników w ramach testów klinicznych, aby ustalić, czy stosowanie szczepionki jest bezpieczne.

W piątek badacze z Oxfordu ogłosili, że teraz zamierzają podać szczepionkę 10260 osobom w całej Wielkiej Brytanii, w tym osobom starszym i dzieciom.

- Testy kliniczne postępują bardzo dobrze i teraz rozpoczynamy badania tego jaką reakcję immunologiczną wywołuje szczepionka u seniorów i czy może zapewnić ochronę szerszej populacji - powiedział Andrew Pollard, stojący na czele badaczy pracujących nad szczepionką.

Obecnie na całym świecie prace nad kilkunastoma szczepionkami przeciwko COVID-19 - głównie w Chinach, USA i w Europie - wchodzą w fazę badań klinicznych.

Jeszcze nigdy w historii szczepionki nie wchodziły w fazę testów na ludziach tak szybko. Wciąż nie wiadomo czy potencjalne szczepionki okażą się bezpieczne i efektywne.

Szczepionka z Oxfordu zawiera cząsteczki niegroźnego dla człowieka wirusa - wywołującego przeziębienie u szympansów - który "uczy" organizm rozpoznawać białko S, które tworzy zewnętrzną powłokę koronawirusa i "przygotowuje" organizm do wytwarzania przeciwciał przeciwko koronawirusowi.