Gwałtowny wzrost zakażeń

Resort zdrowia informuje o kolejnych ogniskach zakażenia na Śląsku i w Małopolsce. Na razie miejsc w szpitalach nie brakuje.

Aktualizacja: 26.07.2020 21:04 Publikacja: 26.07.2020 19:03

Gwałtowny wzrost zakażeń

Foto: AFP

Epidemia nie pozwala o sobie zapomnieć. W miniony weekend znów doszło do gwałtownego wzrostu liczby zakażonych, a resort zdrowia poinformował o kolejnych ogniskach.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 584 nowych zakażeniach. W niedzielę liczba ta zwiększyła się o kolejne 443 przypadki.

Największy wzrost odnotowano na Śląsku – o 321 przypadków. Resort podaje, że odkryto tam nowe ogniska koronawirusa. To KWK Bielszowice, Chwałowice i PG Silesia.

Na drugim miejscu było województwo małopolskie z 251 nowymi zakażeniami. Ogniska zakażenia wybuchły w „zakładach produkcyjnych, zakładzie mięsnym, domu opieki i podmiocie handlowym" – podało MZ.

– Sytuacja od czerwca uległa pogorszeniu. Leczymy średnio 150–170 pacjentów z Covid-19, czyli podobnie jak w kwietniu. Co dziesiąty pacjent jest podłączony do respiratora. Liczby te od tygodni się nie zmieniają – mówi „Rzeczpospolitej" dr Konstanty Szułdrzyński, kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jak tłumaczy, stała liczba nowych zakażeń to efekt nadmiernego poluzowania barier, wprowadzenia możliwości organizowania hucznych wesel i zapewniania, że epidemia jest w odwrocie. Wbrew rzeczywistej sytuacji. – Są takie kłamstwa, które stają się zbrodnią. Rozumiem, że polityka kieruje się swoimi zasadami, ale tu chodzi o zdrowie i życie ludzi. To są wartości nadrzędne – tłumaczy.

W krakowskim szpitalu uniwersyteckim wszystkich miejsc jest ponad tysiąc. – Obłożenie „całościowe" szpitala (wszyscy pacjenci, także chorzy z Covid-19) wynosi ponad 77 proc. – 789 pacjentów – mówi Maria Włodkowska, rzecznik krakowskiego szpitala. Najwięcej pacjentów z Covid-19 było hospitalizowanych w II połowie kwietnia br. Były to wówczas 172 osoby – wyjaśnia.

W innych rejonach kraju miejsc dla pacjentów także nie brakuje. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Megrez w Tychach w piątek rano w lecznicy było 59 pacjentów. – Dysponujemy 197 łóżkami, w tym 26 stanowiskami respiratorowymi. Najwyższa liczba pacjentów w naszym szpitalu to ok. 120 osób pod koniec kwietnia – podaje Małgorzata Jędrzejczyk z tyskiej lecznicy.

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu od 1 lipca 2020 r. decyzją wojewody dolnośląskiego nie jest już szpitalem jednoimiennym. Przyjmujemy pacjentów nie tylko z podejrzeniem czy zakażeniem Covid-19 – informuje Urszula Fuchs z bolesławickiej lecznicy. Do dyspozycji pacjentów z zakażeniem bądź podejrzeniem Covid-19 wydzielone są 23 miejsca i 5 stanowisk na intensywnej terapii. – Aktualnie hospitalizujemy 14 pacjentów zakażonych Covid-19 – mówi Urszula Fuchs.

Eksperci przewidują, że jeśli Polacy nie zaczną przestrzegać dystansu i nie będą nosić maseczek, a policja i sanepid nie zaczną egzekwować zakazów, liczba zakażeń będzie stale rosła. – Moim zdaniem bez zdecydowanych działań niezbędny może być kolejny lockdown – mówi dr Szułdrzyński.

—blik

Epidemia nie pozwala o sobie zapomnieć. W miniony weekend znów doszło do gwałtownego wzrostu liczby zakażonych, a resort zdrowia poinformował o kolejnych ogniskach.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 584 nowych zakażeniach. W niedzielę liczba ta zwiększyła się o kolejne 443 przypadki.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO